08/05/2011 - 02:09

Άνετη νίκη του Εργοτέλη επί του Παπάδου Γέρας

Παρά την ταλαιπωρία του ταξιδιού, ο Εργοτέλης επικράτησε με 61-87 του Παπάδου Γέρας στη Μυτιλήνη.  Οι «κιτρινόμαυροι», αν και δεν είχαν καλή απόδοση στο α’ ημίχρονο, κατάφεραν με την εξαιρετική τους άμυνα να επιβάλουν το ρυθμό τους στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού και να πάρουν άνετα στο τέλος τη νίκη που τους διατηρεί σε τροχιά ανόδου. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στο ξεκίνημά του με τους παίκτες του Γιώργου  Μακράκη να μην μπορούν να σταματήσουν τους γηπεδούχους, οι οποίοι με όπλο τα τρίποντα ήταν κοντά στο σκορ. Στο γ’ δεκάλεπτο, ωστόσο το σκηνικό άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους και όσο ο χρόνος κυλούσε ανέβαζαν την υπέρ  τους διαφορά, η οποία στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε διαστάσεις θριάμβου. Η αποστολή του Εργοτέλη θα μείνει απόψε στη Μυτιλήνη και θα αναχωρήσει αύριο το πρωί αεροπορικώς για την Αθήνα και στη συνέχεια ακτοπλοϊκώς για το Ηράκλειο.
Διαιτητές: Αναγνώστου, Στρέμπας. Δεκάλεπτα: 17-17, 40-45 (ημίχ.), 56-68, 61-87. ΠΑΠΑΔΟΣ (Μάντης): Βολικάκης, Σαρήμπαλης 21 (5), Χολέβας 12, Ζεστός Ι. 7, Ιμπέζα 14, Χατζημπάνος 3, Κακογιάννης 4, Ιορδάνος, Χαλατσάκος. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Συντυχάκης, Χαλκιαδάκης 2, Μανώλας 15 (1), Γρύλλος 7 (1), Παπαδημητρίου 8, Παναγιωτάκης 6 (1), Παπαδογιαννάκης, Πάντσιος 25 (1), Γεωργοπαπαδάκος 11 (1), Κοψμέλης 6, Τσαμπάς 7.