23/12/2010 - 09:54

Αποτελέσματα ημιτελικών Κυπέλλου Λέσβου

Ατρόμητος -  Αστέρας Νίκης 2-2 Στο Γήπεδο της Αγίας Μαρίνας, Ατρόμητος και Αστέρας Νίκης χάρισαν όμορφο ποδοσφαιρικό θέαμα σε όσους βρέθηκαν στο γήπεδο και παρακολούθησαν το πρώτο ματς του δεύτερου ημιτελικού για το Κύπελλο Λέσβου. Το τελικό σκορ 2-2 κρίνεται μάλλον δίκαιο, βάσει και της εικόνας των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, αφήνοντας σαφέστατα πικραμένους τους ανθρώπους του Αστέρα Νίκης που προηγήθηκαν με 0-2, αλλά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη χαρά της νίκης.
Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, αν και είχε αρκετές φάσεις εκατέρωθεν, με την μπάλα να πηγαίνει "πάνω-κάτω" σε ένα ματς με γρήγορο τέμπο, δεν επεφύλασσε γκολ για τις δύο ομάδες, που "κόλλησαν" στο 0-0 στα πρώτα 45 λεπτά. Στην επανάληψη όμως, άνοιξαν... οι ουρανοί και το τελικό 2-2 αποζημίωσε τους φιλάθλους. Ο Αστέρας Νίκης ήταν εκείνος που προηγήθηκε στο σκορ και μάλιστα με 0-2, χάρη στα τέρματα που σημείωσε ο Κουκέλλης στο 48ο και στο 67ο λεπτό. Ο Ατρόμητος αφυπνίστηκε και με αντεπίθεση διαρκείας, κατάφερε αρχικά να μειώσει σε 1-2 με γκολ του Μάκη Λύγκου, στη συνέχεια είχε δοκάρι με τον Παπαδόπουλο και τελικά έφτασε στην ισοφάριση λίγο πριν τη συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα με καταπληκτικό γκολ και του Γρηγόρη Χριστοδοϋλου. To 2-2 άφησε ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς, που θα διεξαχθεί στο Γήπεδο "Γεώργιος Σκούφος" στις 3 Iανουαρίου (14:15). ΑΙΟΛΙΚΟΣ  - Αναγέννηση Γέρας  2-0 Χωρίς να εντυπωσιάσει, αλλά έχοντας ουσία στο παιχνίδι του στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα, ο Αιολικός πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στην Αναγέννηση Γέρας, στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Λέσβου και παράλληλα, ένα γερό προβάδισμα για τον επαναληπτικό της 3ης Ιανουαρίου, στο "ξερό" Γήπεδο του Περάματος. Με σκόρερ τον Νταλαμπέκη στο 76', έπειτα από κόρνερ του Τσετιροκλή και κεφαλιά του υψηλόσωμου επιθετικού και τον Τσετιροκλή σε ρόλο εκτελεστή στο 86' έπειτα από διπλό τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Χατζηαθανασίου, η ομάδα της Μυτιλήνης έφτασε στη νίκη με σκορ 2-0. Είχε προηγηθεί ένα μέτριο ποιοτικά Α' Ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται αρχικά σε παιχνίδι κέντρου και στη συνέχεια τον Αιολικό να πιέζει, χωρίς να μπορεί να μετουσιώσει τις λιγοστές πάντως ευκαιρίες του σε γκολ και την Αναγέννηση Γέρας να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Η διαφορά δυναμικότητας αλλά και φυσικής κατάστασης, έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος της ομάδας του Φώτη Κοκκινέλλη, που ασφαλώς θα προβληματίστηκε από τη συνολική εμφάνιση αλλά και την αναποτελεσματικότητα στα τελειώματα των φάσεων. Ωστόσο, πρέπει να αναγνωριστεί το γεγονός, πως στην ενδεκάδα αγωνίστηκαν και παίκτες με λιγοστό χρόνο συμμετοχής, όπως ο Σοφιάνης κι ο Γιώργος Βουργουτζής, οι οποίοι αντικαταστάθηκαν λόγω τραυματισμού, αλλά και ο Ζήσης Δημάκης που λόγω των στρατιωτικών του υποχρεώσεων έχει μείνει σχετικά πιο πίσω. Η Αναγέννηση Γέρας του Δημήτρη Γαβαλά φάνηκε πως ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητική και με εξαίρεση κάποια δυνατά σουτ εκτός περιοχής δεν ανησύχησε τον Μιχάλη Καραβασίλη, που πέρασε ένα άνετο απόγευμα κάτω από τα δοκάρια του. Ο επαναληπτικός στις 2/1/2011 στο γήπεδο του Περάματος πηγη: sportlesvos.gr