12/09/2016 - 06:31

Φιλικός αγώνας: Καλλονή - Καλλιθέα 3-3

I

όπαλη 3-3 αναδείχθηκε η Καλλονή με αντίπαλο την Καλλιθέα, στην πρώτη της εμφάνιση για την νέα σεζόν στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης. Στην τέταρτη κατά σειρά φιλική αναμέτρηση της ομάδας μας, στο πλαίσιο της καλοκαιρινής της προετοιμασίας για την συμμετοχή της στη Football League, οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Βαζάκα παρά το γεγονός ότι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι εντούτοις βρέθηκαν στο ημίχρονο να χάνουν με 2-0 με τα γκολ των Τσίπρα (36') και Μάκκο (45').

Στις αξιοσημείωτες στιγμές του πρώτου 45λεπτου για την Καλλονή είναι η φάση του 5ου λεπτού, όπου ο Κέρι έκανε όμορφη ατομική ενέργεια από τα αριστερά, πάσαρε στον Παραΐμπα και εκείνος από το ύψος του πέναλτι αστόχησε και στο 23ο λεπτό όταν ο Ρουμάνος Μπουρντουτζάν εξ επαφής έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στην επανάληψη, δύο λεπτά μετά την έναρξη, η ομάδα μας κατάφερε να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα και να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Ο Στέφαν Στεφάνοβιτς, το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα της Καλλονής, στην πρώτη του συμμετοχή «κρέμασε» με εξαιρετική λόμπα τον Ντούνη και μείωσε σε 1-2. Λίγα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, με τον Χιντασέλι να αστοχεί σε κενή εστία ενώ στο 54' η Καλλιθέα κατάφερε να πετύχει ένα ακόμη τέρμα με τον Σταμόπουλο κάνοντας το 1-3.

Στη συνέχεια, κι ενώ ο Γιώργος Βαζάκας πραγματοποίησε πολλές αλλαγές, η ομάδα μας βρήκε και πάλι ρυθμό με τον Στεφάνοβιτς να μειώνει σε 2-3. Ο Σέρβος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με εξαιρετικό πλασέ στο 70'. Δέκα λεπτά αργότερα η Καλλονή μας είχε δοκάρι με τον Λαμπράκη ενώ στο 88' ο ίδιος ποδοσφαιριστής έγραψε το 3-3 με ένα εντυπωσιακό άπιαστο σουτ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΑΛΛΟΝΗ

(Γιώργος Βαζάκας) Ταίρης, Ζουλιώτης, Ποζατζίδης, Ρεπετσάς, Παραΐμπα, Αποστόλου, Γιουκαρής, Γιώργου, Κέρι, Φράγκος, Μπουρντουτζάν

Αγωνίστηκαν και οι: Στεφάνοβιτς, Χιντασέλι, Ντάλλας, Μανιάτης, Τζελίδης, Σοφιάνης, Λαμπράκης, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Αρναούτογλου, Τριανταφύλλου

ΚΑΛΛΙΘΕΑ

(Τάκης Γκώνιας) Ντούνης, Λεβέντης, Μουχτάρης, Σταμόπουλος, Πάττας, Γκίνη, Τσίπρας, Μπέλης, Μάκο, Σμυρλής, Σταματάκος

Αγωνίστηκαν και οι: Μιχελής, Κυριζάκης, Τοπάλι, Συριόπουλος, Κατσικογιάννης, Ηλιάδης, Κουϊρουκίδης, Κρεβαττάς, Γουόρντεν, Τουρούκης

Σκόρερ: 47', 70' Στεφάνοβιτς 88' Λαμπράκης / 36', 45' Τσίπρας 54' Σταμόπουλος

Διαιτητής: Κουκούλας Παναγιώτης, Α' Βοηθός: Βερρής Δημήτρης, Β' Βοηθός: Μέστρος Χρήστος, 4ος Διαιτητής: Λέκκας Χρήστος