12/02/2017 - 19:08

Παναιγιάλειος – Καλλονή 2-0

Παναιγιάλειος: Γκαραβέλης, Ρότα, Παναγιώτου, Στίκας, Μωϋσίδης, Καζναφέρης, Μπούζας, Τσιλιγκίρης, Ιβάνκο, Κρητικός, Σκαρτσίλας.

Καλλονή: Μανιάτης, Ρεπετσάς, Σάββα, Αποστόλου, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Γιουκαρής, Λίταινας, Λαμπράκης, Σισέ, Σοφιάννης.

Με δυνατό αέρα ξεκίνησε το παιχνίδι στο Δημοτικό Στάδιο, που σ’ αυτό το α΄ ημίχρονο περισσότερο ευνοεί την Καλλονή. Η ομάδα της Μυτιλήνης δείχνει αποφασιστική από τα πρώτα λεπτά, δεν ήρθε στο Αίγιο να παίξει ρόλο παθητικό και κομπάρσου.

Έχει μοιραστεί τις επιθέσεις, παρουσιάζεται επικίνδυνη έξω και μέσα στην περιοχή του Γκαραβέλη, χωρίς όμως να έχει καταγράψει κάποια καλή τελική προσπάθεια στο ενεργητικό της.
Στην αρχική 11άδα του Παναιγιάλειου ο Δημήτρης Σπανός έχει τοποθετήσει 3 νέα πρόσωπα, που εκτός από τον τερματοφύλακα Γκαραβέλη είναι επίσης οι Παναγιώτου και Ιβάνκο.

Λίγες οι αξιοσημείωτες φάσεις στα πρώτα 10 λεπτά παιχνιδιού

10΄ Σουτ του Κρητικού μέσα από την περιοχή κοντράρεται και καταλήγει στον τερματοφύλακα Μανιάτη.
16΄ Φαντεζί γυριστό σουτ του Κρητικού λίγο έξω, ύστερα από την σέντρα ακριβείας του Σκαρτσίλα
22΄ Μεγάλη ευκαιρία ο Σκαρτσίλας μετά την πάσα του Ιβάνκο, προλαβαίνει την έξοδο του Μανιάτη, αλλά αποτυγχάνει να πλασάρει στην κενή εστία από πλάγια θέση.
23΄ Νέα ευκαιρία με το σουτ του Τσιλιγκίρη μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Μανιάτης, δεν προλαβαίνει να πάρει το …ριμπάουντ ο Κρητικός.
25΄ Κίτρινη κάρτα στον Σοφιάννη
Έχει ανεβάσει ρυθμούς και επισκέψεις στην εστία της Καλλονής ο Παναιγιάλειος, αψηφώντας τον αντίθετο αέρα
27΄ Φάουλ ο Τσιλιγκίρης, κεφαλιά ο Κρητικός μπλοκάρει ο Μανιάτης
29΄ Σέντρα Σκαρτσίλα, κεφαλιά του Κρητικού μπλοκάρει ο Μανιάτης
32΄ Από αμυντικό την Καλλονή δίνεται η ευκαιρία στον Στίκα να πλασάρει και να σκοράρει από κοντά και πάλι αποκρούει ο Μανιάτης
37΄ Μετά την έξαρση του Παναιγιάλειου, έχει πέσει ο ρυθμός και οι ταχύτητες σ’ αυτά τα τελευταία λεπτά
42΄ Πρώτη και καλή τελική προσπάθεια της Καλλονής, με τα διαγώνιο σουτ του Λίταινα να μπλοκάρει ο Γκαραβέλης
45΄ Λήξη ημιχρόνου στο Αίγιο χωρίς γκολ
46΄ Με αλλαγή αρχίζει το β΄ ημίχρονο ο Παναιγιάλειος. Αντί του Παναγιώτου ο Ντέμο
Κίτρινη κάρτα ο Σισέ
50΄ Δύσκολο πλασέ από διαγώνια θέση του Σκαρτσίλα άουτ. Πολύ δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ του Μανιάτη, στο δυνατό βολέ εκτός περιοχής του Ιβάνκο
53΄ Φάουλ του Λαμπράκη πάνω από το οριζόντιο δοκάρη του Γκαραβέλη
61΄ Κίτρινη κάρτα στον Λίταινα
Επιθετικός αλλά ακίνδυνος παραμένει ο Παναιγιάλειος σ’ αυτό το β΄ μέρος
65΄ ΓΚΟΟΛ 1-0 ο Κρητικός με δυνατό βολέ εκτός περιοχής
66΄ Αλλαγή για την Καλλονή αντί του Σισέ ο Σβόγιτς
69΄ Τραυματίας και εκτός γηπέδου ο σκόρερ Κρητικός, προσωρινά με 10 ο Παναιγιάλειος
71΄ Σουτ μέσα από την περιοχή του Μπούζα άουτ
Έχει επιστρέψει στο γήπεδο ο Κρητικός
74΄ Αλλαγή για την Καλλονή στη θέση του Λίταινα ο Τριανταφύλλου
Πάνω που προσπάθησε να επιβάλλει το δικό της ρυθμό η Καλλονή, δέχτηκε το γκολ του Κρητικού. Εκ των πραγμάτων υποχρεώνεται να ψάξει την ισοφάριση, αφήνοντας όμως χώρους για ένα 2ο γκολ στον Παναιγιάλειο
78΄ Τα εύκολα δύσκολα κάνουν στην επίθεση οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού, χάνοντας ευκαιρίες να δημιουργήσουν φάσεις στην περιοχή του Μανιάτη
79΄ Αλλαγή τελευταία η Καλλονή αντί του Σάββα ο Αγριμάκης
81΄ Ταυτόχρονη κίτρινη κάρτα στους Κρητικό και Αποστόλου
82΄ Ο Αιγιώτης αμυντικός Τάκης Παπαδόπουλος περνά στο παιχνίδι αντί του Τσιλιγκίρη
83΄ Παρουσιάστηκε στην Καλλονή η καλύτερη ευκαιρία να σημειώσει γκολ με τον Ρεπετσά
85΄ ΓΚΟΟΟΛ 2-0 ο Σκαρτσίλας μετά από πάσα του Μπούζα
88΄ Κίτρινη κάρτα στον Σκαρτσίλα
89΄ Ο Καζβιρόπουλος θα περάσει στο παιχνίδι σαν τελευταία αλλαγή του Παναιγιάλειου αντί του Κρητικού
90΄ 4 λεπτά των καθυστερήσεων
93΄ Σουτ ο Καζβιρόπουλος μπλοκάρει ο Μανιάτης
Φάουλ του Λαμπράκη δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ του Γκαραβέλη
94΄ Τέλος αγώνα στο Δημοτικό Στάδιο.
Καλύτερος και στα δυο ημίχρονα ο Παναιγιάλειος και με αρκετές φάσεις για γκολ. Η δικαιοσύνη αποδόθηκε στο β΄ ημίχρονο στην καλύτερη Αιγιώτικη ομάδα, που πέτυχε τα γκολ της νίκης 2-0 με τους Κρητικό και Σκαρτσίλα