Αθλητικά

09/11/2014 - 19:20

Η Καλλονή της Νέας Σμύρνης! Καλλονή και στην άμυνα και στην επίθεση

style="text-align: justify;">Ο Πανιώνιος είχε τη… χάρη, όμως η Καλλονή είχε το… όνομα στη Νέα Σμύρνη, από την οποία δραπέτευσε με σκόρερ τους Κεϊτά (66’) και Χουάνμα (81’) με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν πολλές ευκαιρίες για να νικήσουν τον Χογκ, όμως ο Μαλτέζος γκολκίπερ ήταν εξαιρετικός και κράτησε όρθια την ομάδα της Λέσβου σε πολλές περιπτώσεις. Χαμένο πέναλτι για τον Λεοζίνιο στο 30’.

Στους 18 βαθμούς έφτασε η Καλλονή, που επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες, πιάνοντας την 3η θέση. Σε δύσκολη θέση η ομάδα του Τερεζόπουλου, που έμεινε στους 8.

Το ματς:

Πολύ δυνατό ξεκίνημα στο ματς από τον Πανιώνιο. Οι παίκτες του Δημήτρη Τερεζόπουλου μπήκαν ορεξάτοι στο ματς και πίεσαν την Καλλονή από τα πρώτα λεπτά. Η ομάδα της Λέσβου έδειξε να αιφνιδιάζεται, όμως ο Χογκ κράτησε το «μηδέν». Σταδιακά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «παγώσουν» τον ρυθμό παίρνοντας την κατοχή της μπάλας κι έτσι πήραν σημαντικές ανάσες στα μετόπισθεν.

Η Καλλονή παρότι έφερε το ματς στα μέτρα της δεν μπορούσε να γίνει απειλητική, όμως στάθηκε αρκετά τυχερή. Ο Χουάνμα ανατράπηκε στην περιοχή από τον Γκέζο, ο Βοσκάκης έδειξε την «άσπρη βούλα», αλλά ο Παπαδόπουλος νίκησε τον Λεοζίνιο (30’) κρατώντας όρθιο τον Πανιώνιο. Μετά το πέναλτι οι «κυανέρυθροι» ξύπνησαν και άγγιξαν το γκολ σε δύο περιπτώσεις, όμως ο Φούντας είδε πρώτο τον Χογκ κι εν συνεχεία το δοκάρι του να του στερούν το 1-0. Έτσι, το ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.
Εξαιρετικό ρυθμό είχε το ματς στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου. Ο Πανιώνιος έκανε εκ νέου δυνατό ξεκίνημα και στρίμωξε την Καλλονή. Η μάχη του Ταξιάρχη Φούντα με τον Χογκ, έληξε με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να βγαίνει ξανά νικητής, αφού όποτε χρειάστηκε νίκησε τον βραχύσωμο μεσοεπιθετικό. Το ίδιο έκανε και με τον Απόστολο Γιάννου, καθώς στην πιο κλασική ευκαιρία του Πανιώνιου στο 64’, ο Μαλτέζος είπε και πάλι «όχι».

sport-fm.gr

"Νομίζω ότι σήμερα οι ποδοσφαιριστές ακολουθώντας τις οδηγίες του προπονητή μας υπερέβαλαν εαυτόν ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και παίζοντας με διάθεση και πάθος πήραν ένα αποτέλεσμα που ήταν δίκαιο." δήλωσε ο Θαλής Θεοδωρίδης στην κάμερα του Novasports αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης!
Μεγάλη εμφάνιση του Άντριου Χογκ που τα τελευταία 561 λεπτά δεν έχει δεχθεί γκολ.