15/12/2016 - 19:16

Κύπελλο Ελλάδος: Καλλονή - ΠΑΣ Γιάννινα 1-3

Η

πρώτη θέση είχε "κλειδώσει" πριν απ' την έναρξη του αγώνα, όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα εμφανίστηκε σοβαρός, "χτύπησε" σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και επικράτησε με 3-1 της -αδιάφορης- Καλλονής, ολοκληρώνοντας με το απόλυτο (3Χ3) τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η αναμέτρηση άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΣ, αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Ευριπίδης Γιάκος με κοντινή προβολή, ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Κώστα Μανιάτη, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έκλεισε τους χώρους και δεν άφησε περιθώρια αισιοδοξίας.

Παρ' όλα αυτά, η Καλλονή βρέθηκε πολύ κοντά στην ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις, αλλά τα σουτ των Δημήτρη Αποστόλου (16') και Στέλιου Ποζατζίδη (29') πέρασαν ελάχιστα έξω απ' την εστία του Αλέξανδρου Πασχαλάκη. Οι παίκτες του Δημήτρη Γαβαλά συνέχιζαν να πιέζουν, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Ηπειρώτες έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με τον Ηρακλή Γαρουφαλιά. Ο Χρήστος Δώνης εκτέλεσε το κόρνερ κι ο μεσοαμυντικός του ΠΑΣ με κοντινή κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με επιθετικές βλέψεις στο δεύτερο μέρος, προκειμένου να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα. Μάλιστα, είχαν δύο ευκαιρίες με τους Λαμπράκη (55') και Ποζατζίδη (58'), τα σουτ των οποίων δεν ανησύχησαν ουσιαστικά τον Πασχαλάκη. Οι Ηπειρώτες "χτύπησαν" εκ νέου μέσω στημένης φάσης. Στο 62ο λεπτό, ο Δώνης εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Απόστολος Σκόνδρας με ωραία κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Κάπου εκεί, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τα τελευταία 25 λεπτά να αποκτούν... διαδικαστικό χαρακτήρα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 82ό λεπτό με τον Λάμπρο Τριανταφύλλου, ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Ποζατζίδη.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Ευαγγελιδάκης, Τζελίδης, Σάββα, Ποζατζίδης, Αποστόλου, Γιουκαρής (55' Γιώργου), Χιντασέλι (74' Γκαμάγκας), Λαμπράκης, Κέρι, Σοφιάνης (67' Τριανταφύλλου).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Σκόνδρας, Μαυροπάνος (66' Μασούρας), Ναδάλες, Γαρουφαλιάς, Βιντάλ, Δώνης, Καρανίκας, Νικολιάς, Φερφελής, Γιάκος.

To "φιλμ" του αγώνα

93' Τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 3-1 της Καλλονής, ολοκληρώντας με 3Χ3 νίκες τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90'Νέα ευκαιρία για την Καλλονή! Ο Ποζατζίδης μπήκε απ' τα αριστερά μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

89'Συρτό σουτ του Γιώργου, ο Πασχαλάκης έπεσε στην αριστερή γωνία του κι έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

89'Σουτ του Βιντάλ, ο Τζελίδης έβαλε την κόντρα κι αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να πιέζουν για την περαιτέρω μείωση του σκορ.

Το γκολ της τιμής απ' την ομάδα της Λέσβου.

82'ΓΚΟΛ για την Καλλονή (Τριανταφύλλου)! Ωραία σέντρα του Ποζατζίδη απ' τα αριστερά, με τον Τριανταφύλλου να πλασάρει απ' το ύψος της μικρής περιοχής και να μειώνει σε 3-1 για την ομάδα του!

Κατοχή: 53% - 47%

Κόρνερ: 3-5

74'Αλλαγή για την Καλλονή. Ο Γκαμάγκας στη θέση του Χιντασέλι.

73'Σουτ του Χιντασέλι απ' το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πάνω απ' την εστία του Πασχαλάκη.

Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία 20 λεπτά, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να διαχειρίζεται... ακούραστα το υπέρ του προβάδισμα.

67'Αναγκαστική αλλαγή για την Καλλονή. Ο Τριανταφύλλου στη θέση του τραυματία Σοφιάνη.

66'Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Μασούρας στη θέση του Μαυροπάνου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα "χτυπάει" μέσω στημένων, σε μία στιγμή που η Καλλονή είχε την κατοχή και πίεζε για την μείωση του σκορ.

Δεύτερη ασίστ για τον πρώην μέσο του Παναθηναϊκού μετά από εκτέλεση κόρνερ.

62'ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ (Σκόνδρας)!  Ο Δώνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σκόνδρας με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Μανιάτη για το 3-0!

Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αισθητά στο δεύτερο μέρος.

58'Ωραίο διαγώνιο σουτ του Ποζατζίδη, η μπάλα πάνω απ' την εστία του Πασχαλάκη.

55'Αλλαγή για την Καλλονή. Ο Γιουκαρής εκτός, ο Γιώργου εντός.

55'Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαμπράκη, η μπάλα ψηλά άουτ.

Η Καλλονή κυκλοφορεί την μπάλα με υπομονή, αλλά δεν μπορεί να βρει κενούς χώρους προς την εστία του Αλέξανδρου Πασχαλάκη.

Κόρνερ: 2-4

47'Ο Σοφιάνης έκανε το γύρισμα μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά οι αμυντικοί του ΠΑΣ έδιωξεν την μπάλα σε κόρνερ.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46'Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο.

45 +2'Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΣ Γιάννινα πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 2-0.

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δείχνει να "κλειδώνει" τη νίκη απ' το πρώτο μέρος.

42'ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ (Γαρουφαλιάς)! Ο Δώνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γαρουφαλιάς με κοντινή κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 για την ομάδα του! Το κόρνερ προήλθε ύστερα από εξαιρετικές επεμβάσεις του Μανιάτη στα σουτ των Φερφελή και Βιντάλ.

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Σοφιάνη.

Η Καλλονή έχει ισορροπήσει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να φέρει το ματς στα ίσα.

33'Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κέρι από μακρινή απόσταση, μπλόκαρε εύκολα ο Πασχαλάκης.

32'O Φερφελής διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Τζελίδη, αλλά ο κ. Μιχελής έδειξε -σωστά- να συνεχιστεί το παιχνίδι.

29'Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλονή! Ο Ποζατζίδης απέφυγε τον Σκόνδρα με υπέροχη ατομική προσπάθεια, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω απ' την εστία του Πασχαλάκη!

28'Ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Δώνης έβγαλε υπέροχη κάθετη στον Γιάκος, ο οποίος πλάσαρε, αλλά ο Μανιάτης αρνήθηκε το γκολ με εξαιρετική απόκρουση!

Αρκετά λάθη απ' τους παίκτες των δύο ομάδων στα τελευταία λεπτά.

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού των Τζελίδη και Μανιάτη. Οι δύο παίκτες της Καλλονής συγκρούστηκαν στον αέρα.

Τελικές: 1(0) - 3(1)

22Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γαρουφαλιά από μακρινή απόσταση, η μπάλα λίγο πάνω απ' τα δοκάρια του Μανιάτη.

Κατοχή: 34% - 66%

Ο Γιάννης Πετράκης έχει αλλάξει σύστημα τα τελευταία λεπτά, τοποθετώντας τον Νικολιά στη θέση του δεξιού μπακ σε διάταξη 4-4-2.

16'Ευκαιρία για την Καλλονή! Μακρινό σουτ του Αποστόλου, η μπάλα λίγο έξω απ' το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα διαχειρίζεται το υπέρ του προβάδισμα, κυκλοφορεί την μπάλα και δεν έχει απειληθεί με αξιώσεις απ' τους γηπεδούχους.

11'Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ' τον Γιάκο, η μπάλα πάνω απ' την εστία του Μανιάτη.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να αντιδράσουν, αλλά οι παίκτες του ΠΑΣ έχουν κλείσει τους χώρους και επιχειρούν να "χτυπήσουν" στην κόντρα επίθεση.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη παίρνει το προβάδισμα με το... καλησπέρα στον αγώνα.

5'ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάκος)!  Ο Ναδάλες έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Σκόνδρας πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Σάββα και κατέληξε στον Γιάκο, ο οποίος με κοντινό πλασέ νίκησε τον Μανιάτη για το 1-0!

Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους Ηπειρώτες.

2'Ο Φερφελής κερδίζει το κόρνερ απ' τον Ποζατζίδη.

Η διάταξη του ΠΑΣ Γιάννινα:

Η διάταξη της Καλλονής:

1'Έναρξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΑΛΛΟΝΗ: Μανιάτης, Ευαγγελιδάκης, Τζελίδης, Σάββα, Ποζατζίδης, Αποστόλου, Γιούκαρης, Χιντασέλι, Λαμπράκης, Κέρι, Σοφιάνης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Πασχαλάκης, Σκόνδρας, Μαυροπάνος, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς, Βιντάλ, Δώνης, Καρανίκας, Νικολιάς, Φερφελής, Γιάκος.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σπυρίδων Μιχελής του Συνδέσμου Πειραιά.

Βοηθοί: Δημήτριος Πρέντζας (Δυτικής Αττικής), Ηλίας Μύταρης (Ανατολικής Αττικής)

4ος: Σπυρίδων Σταθόπουλος (Δυτικής Αττικής)

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Καλλονή – ΠΑΣ Γιάννινα 1-3 (83' Τριανταφύλλου - 5' Γιάκος, 42' Γαρουφαλιάς, 62' Σκόνδρας)

Αγροτικός Αστέρας – Ξάνθη 1-1 (67' Τριανταφυλλάκος πεν – 57' Νιέτο)