Αθλητικά

18/02/2019 - 06:33

Αιγάλεω - Αιολικός 1-0

Ο Αιολικός μπορεί να πάλεψε το παιχνίδι με το Αιγάλεω, όμως δεν κατάφερε να γλιτώσει την ήττα με 1-0 αποτέλεσμα που έφερε και πάλι την ομάδα της Μυτιλήνης σε δύσκολη θέση αφού ο Ηλυσιακός νίκησε 2-1 την Χαλκίδα και έτσι η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων πήγε και πάλι στους πέντε βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι δεν είχε πολλές ευκαιρίες, παιζόταν κυρίως στο κέντρο με τον Αιολικό να προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση χωρίς αποτέλεσμα αφού δεν δημιούργησε κάποια ιδιαίτερη φάση.

Στο 36ο λεπτό και στη μοναδική αξιόλογη φάση στο ματς το Αιγάλεω άνοιξε το σκορ με τον Βέρμπη ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0 φάση που ξεκίνησε μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα αποκρούστηκε στη γραμμή από σουτ παίκτη των γηπεδούχων και ο Βέρμπης πήρε το ριμπάουντ πετυχαίνοντας το γκολ.

Ο Αιολικός στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα αφού οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει καλά τους χώρους και έτσι το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί το Αιγάλεω είχε στο ξεκίνημα δύο καλές ευκαιρίες με τους Βέρμπη (φάουλ) και Φαρινόλα, όμως η ομάδα της Μυτιλήνης πήρε στη συνέχεια κάποια μέτρα στο γήπεδο προσπαθώντας να διασπάσει την άμυνα του Αιγάλεω και στο 64΄ απείλησε αξιόλογα για πρώτη φορά στο ματς αλλά την προσπάθεια του Ποτουρίδη έκοψε την τελευταία στιγμή ο Παπαζαχαρίας προτού ο φορ των Μυτιληνιών κάνει το σουτ.

Το παιχνίδι μετά από αυτό το σημείο άνοιξε με τους γηπεδούχους να έχουν καλή στιγμή στο 67΄ όταν το σουτ από τον Βέρμπη κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Με τη συμπλήρωση 72 λεπτών στην αναμέτρηση ο Αιολικός φώναξε για πέναλτι πάνω στον Τσουβαλτσίδη ο οποίος έπεσε στο έδαφος, ο διαιτητής Καδδάς έδωσε φάουλ, όμως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα πως η παράβαση έγινε μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σεφουλάι με τον Γιώρα να μπλοκάρει εύκολα.

Η ομάδα της Μυτιλήνης συνέχιζε να πιέζει, το Αιγάλεω κλείστηκε στην άμυνα και στο 85΄ ο Αιολικός είχε καλή στιγμή για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά η προβολή από τον Τσουβαλτσίδη κατέληξε έξω.

Τα λεπτά περνούσαν, οι Μυτιληνιοί δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους και έτσι ήρθε το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Καδδά που βρήκε τον Αιολικό να φεύγει από την Αθήνα χωρίς να πάρει κάτι με την κατάσταση πλέον να δυσκολεύει αρκετά μετά και τη νίκη του Ηλυσιακού.

Να σημειωθεί πως η ομάδα της Μυτιλήνης φωνάζει και για ένα ακόμη πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα σε ανατροπή του Παπαδόπουλου μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να μην δίνει κάτι.