07/01/2019 - 07:35

Αιολικός-Χαραυγιακός 1-0

Ο Αιολικός νίκησε 1-0 τον Χαραυγιακό στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου για τον 7ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, παιχνίδι στο οποίο η ομάδα της Μυτιλήνης είχε δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος βρίσκοντας τελικά το πολυπόθητο γκολ στο 69΄ με σκόρερ τον Γιώργο Τσομπανέλλη.

Ο Αιολικός μπήκε στο ματς φυσικά με επιθετικούς προσανατολισμούς και στο 8ο λεπτό ζήτησε κάτι σε μία πτώση του Λαμπράκη μέσα στην περιοχή. Την πρώτη καλή φάση όμως δημιούργησε ο Χαραυγιακός στο 12΄ με το φάουλ του Κασσιανού να αποκρούει εντυπωσιακά ο Κουμπάς σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή στο 25ο λεπτό με το σουτ του Λαμπράκη να μπλοκάρει ο Βακερλής. Οι γηπεδούχοι πάντως δεν δημιουργούσαν κλασικές ευκαιρίες μέχρι το 37ο λεπτό όταν εκεί ο Διαμαντίδης έκανε σουτ από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Μάλιστα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος η ομάδα της Μυτιλήνης είχε και δεύτερο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Λαμπράκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Χαραυγιακό να έχει σημαντική ευκαιρία στο 48΄ με το σουτ από τον Γιαννόπουλο να αποκρούει ο Κουμπάς που έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Στη συνέχεια ο Αιολικός προσπάθησε να επιβάλει το δικό του ρυθμό, έχοντας την κατοχή της μπάλας απειλώντας στο 65΄ με το σουτ του Ποτουρίδη μετά από πάσα του Λαμπράκη να περνάει έξω. Τελικά οι Μυτιληνιοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 69ο λεπτό με τον Λαμπράκη να εκτελεί φάουλ από τα αριστερά, ο Τσομπανέλλης κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Μάλιστα ο σκόρερ αφιέρωσε το γκολ στον αδικοχαμένο Νίκο Μαλλή με τον οποίο υπήρξαν συμπαίκτες στον Διαγόρα σε μία ομολογουμένως συγκινητική στιγμή.

Μετά το γκολ ο Αιολικός έψαξε και δεύτερο τέρμα για να κλειδώσει το ματς αλλά ο Χαραυγιακός ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 82΄ όταν το σουτ από τον Φερεντίνο απόκρουσε και πάλι ο Κουμπάς. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν τον Αιολικό και στο 89΄ έχασαν ακόμη μία ευκαιρία αλλά η σέντρα σουτ από τον Βαλοτάσιο χτύπησε στο εξωτερικό δοκάρι και έφυγε άουτ.

Μάλιστα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χαραυγιακός θα μπορούσε να είχε πάρει το βαθμό σε φάση διαρκείας στα καρέ του Αιολικού, όμως ο Κουμπάς σταμάτησε τις προσπάθειες των αμυντικών των φιλοξενούμενων. Έτσι η ομάδα της Μυτιλήνης κατάφερε να πάρει τη νίκη που την ήθελε πολύ ώστε να ξεκινήσει με το δεξί το 2019 έστω και να ήρθε με πολύ άγχος.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Τσουβαλτσίδης, Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσομπανέλλης, Διαμαντίδης, Ποτουρίδης (85΄ Σεφουλάι), Βουτσιώτης (90+3 Τζόρνταν), Λαμπράκης (90΄ Παπαδόπουλος)

Χαραυγιακός (Λ. Ρόπας): Σ. Βακερλής, Παπαγγελής (90΄ Π. Βακερλής), Μαραγκουδάκης, Γιαννής, Βλάχος (72΄ Κλείτσικας), Τουγουτζόγλου, Κασσιανός, Ρόπας, Φερεντίνος (83΄ Βαλοτάσιος), Παρασκευόπουλος, Γιαννόπουλος