Αθλητικά

13/03/2011 - 19:27

Ένας συγκλονιστικός αγώνας μπάσκετ στη Μυτιλήνη: Παπάδος Γέρας-Ηράκλειο 100-101

Στο πόντο κρίθηκε ο αγώνας μπάσκετ της Γέρας με το Ηράκλειο. Δυστυχώς η ομάδα της Λέσβου έχασε με 1 πόντο διαφορά!
Μία νίκη που διατηρεί την Ηρακλειώτικη ομάδα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και φυσικά μέσα στο στόχο της ανόδου. Το Ηράκλειο είχε κακή αμυντική λειτουργία σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά είχε την τύχη με το μέρος του παίρνοντας στο τέλος μία σημαντική νίκη. Οι «κυανόλευκοι» ήταν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και διατηρούσαν μία διαφορά της τάξεως των 4-7 πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά τα ηνία και το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι. Το σκορ ήταν 67-67 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με το Ηράκλειο να έχει την τελευταία επίθεση, την οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκε καθώς το μπάσιμο του Χαρίση ήταν άστοχο και στο φόλοου του Καραλή που ακολούθησε η μπάλα στριφογύρισε βασανιστικά στη στεφάνη, αλλά δεν κατέληξε μέσα στο καλάθι. Στην πρώτη παράταση το ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Παπάδο Γέρας πάντως να χάνει μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη όταν ο Ι. Ζεστός είχε 0/2 βολές 7’’ πριν το φινάλε με το σκορ να είναι 77-77. Στην τελευταία επίθεση ο Χαρίσης προσπάθησε με σουτ από το κέντρο να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά δε βρήκε στόχο. Στη 2η παράταση οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την υπεροχή, ενώ προηγήθηκαν και με 89-85. Ο Πετράκης με δύο βολές μείωσε σε 89-87, ο Παπάδος έχασε την επίθεση, αλλά και ο Πάλλης είχε 0/2 βολές για το Ηράκλειο. Ο Κωτούλας, όμως πήρε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το 89-89, σκορ με το οποίο τελείωσε το παιχνίδι καθώς ακολούθησε νέα άστοχη επίθεση των γηπεδούχων και λάθος του Χαρίση δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Η ομάδα της Μυτιλήνης είχε το προβάδισμα με 100-99 και στην 3η παράταση, αλλά δεν έμελε να πανηγυρίσει τη νίκη. Με 1/2 βολές ο Γ. Αρναουτάκης ισοφάρισε σε 100-100, ακολούθησε άστοχη επίθεση των γηπεδούχων και στα 3’’,4 ο Χαρίσης κέρδισε φάουλ στο ντράιβ που επιχείρησε. Ευστόχησε στην 1η βολή, αστόχησε επίτηδες στη 2η και το Ηράκλειο πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι η αποστολή της ηρακλειώτικης ομάδας θα παραμείνει στην Μυτιλήνη μέχρι την Τρίτη το πρωί οπότε και θα αναχωρήσει για την Ικαρία για να αντιμετωπίσει την ερχόμενη Τετάρτη στις 7μ.μ. στον Ίκαρο. Διαιτητές: Σιώκας, Αναγνώστου. Δεκάλεπτα: 15-17, 26-33 (ημίχ.), 43-47, 67-67 κ.α., 77-77 1η παρ., 89-89 2η παρ., 100-101 3η παρ. ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Μάντης): Βολικάκης 3 (1), Τακαγιάννης, Σαρημπάλης 11 (3), Χολέβας 29 (7), Χρυσός 6, Τσολάκης 3 (1), Ζεστός Ι. 22 (1), Ζεστός Γ. 14 (1), Μιτζίκης, Ιμπέζα 12, Χατζηντάνος. ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Κωτούλας 16, Στεφανάκης 11 (3), Δαγαλάκης 8 (2), Αρναουτάκης Γ. 3, Καραλής 7, Αγαπητός 5, Χαρίσης 25 (3), Πετράκης 22 (4), Πάλλης 4. πηγη: sportfm