14/10/2012 - 21:29

Εργο-Τέλεια η Γέρα στο Λίντο!

Ξεκίνημα με το δεξί για την Electronet Γέρα στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, στο 2ο όμιλο του νότου, με σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο "Λίντο" του Ηρακλείου, απέναντι στον Εργοτέλη με σκορ 53-68.

Η ομάδα του Γιώργου Καραμβάλη ήταν κυρίαρχη στο ματς, έπαιξε σφικτή άμυνα κυρίως στο Β' Ημίχρονο και παίρνοντας πόντους από τους περιφερειακούς της παίκτες, πανηγύρισε μεγάλη νίκη μέσα στην Κρήτη, επί ενός αντιπάλου που έχει στόχο των πρωταθλητισμό.

Πάντσιος και Δημητρίου ανέλαβαν να οδηγήσουν την ομάδα του Παπάδου στο σκοράρισμα, πετυχαίνοντας 20 και 18 πόντους, αντίστοιχα, συνεπικουρούμενοι από τον Γιάννη Τσολάκη, που πρόσθεσε ακόμα 14 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Καραμβάλη προηγήθηκε με 12-14, ωστόσο στο ημίχρονο ο Εργοτέλης βρέθηκε με ένα πόντο μπροστά στο σκορ (30-29). Η συνέχεια όμως άνηκε ολοκληρωτικά στη Γέρα, η οποία με επιμέρους σκορ 13-22, ανέβασε τη διαφορά στο +8 και έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη.

Ψυχωμένη στην άμυνα και συγκεντρωμένη στην επίθεση η ομάδα του Παπάδου άνοιξε την ψαλίδα στην τελευταία περίοδο, με τον πίνακα να γράφει τελικό σκορ 53-68 υπέρ της Γέρας.

Η κόρνα της γραμματείας στη λήξη βρήκε τους παίκτες της Electronet Γέρας να πανηγυρίζουν το μεγάλο "2" στην έδρα του Εργοτέλη, ωστόσο η ήττα των Κρητικών φαίνεται πως τους έπεσε βαριά, αφού ο κόουτς Μακράκης τα έβαλε με τον πρώην παίκτη του Απόστολο Πάντσιο, που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα. Προς στιγμήν υπήρξε ένταση στο γήπεδο, αλλά τα πνεύματα ηρέμησαν γρήγορα.