17/02/2013 - 21:22

Ήττα για τον Αιολικό στο Περιστέρι

&n

bsp;

Ο Αιολικός προσπάθησε για κάτι θετικό μέσα στο Περιστέρι, αλλά όπως συμβαίνει στα περισσότερα ματς φέτος, ένα γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα τον έβγαλε εκτός ρυθμού και επήλθε η αγωνιστική κατάρρευση.

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήθελε τη νίκη για παρόμοιους λόγους, αλλά και με την κόντρα διαιτησία του Φώτη και των βοηθών του από την Εύβοια, που όμοιά της είχε πολύ καιρό να βιώσει η ομάδα της Μυτιλήνης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, απείλησαν σε κάποιες περιπτώσεις τον Σουτζόγλου, όμως οι παίκτες του Αιολικού ισορρόπησαν το παιχνίδι και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στην ανάπαυλα ισόπαλες. Τελικά, το Περιστέρι βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 41ο λεπτό, έπειτα από μια αδράνεια της άμυνας των Μυτιληνιών, με τον Συράκο να νικά στην έξοδο τον Σουτζόγλου. Και σα να μην έφτανε αυτό, ήρθε... καπάκι και το 2-0, με τη σέντρα, όταν ο Μπέλλης κεραυνοβόλησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Σουτζόγλου, με τους αμυντικούς του Αιολικού να πιάνονται... κοιμώμενοι!

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σημειώθηκε η φάση του αγώνα, όταν ο Γκόντζος τροφοδοτήθηκε στην πλάτη της άμυνας του Περιστερίου, με τον Τικταμπανίδη να τον ανατρέπει καθαρά εντός περιοχής. Όμως ο διαιτητής Φώτης ανακάλυψε... θέατρο στον επιθετικό του Αιολικού, δείχνοντας του μάλιστα και κίτρινη κάρτα, αντί για το καταφανέστατο πέναλτι και την αποβολή του τερματοφύλακα του Περιστερίου.

Στην επανάληψη, με το 2-0 στην πλάτη του ο Αιολικός δεν μπόρεσε να μπει ποτέ ξανά στη διεκδίκηση κάτι θετικού από το ματς. Ο πρώτος βοηθός ο Αργύρης, επίσης από την Εύβοια θα πρέπει να σήκωσε περίσσοτερες από 20 φορές τη σημαία του, υποδεικνύοντας σε θέση οφ σάιντ παίκτες του Αιολικού, οι οποίοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν ούτε για... αστείο την αντίπαλη περιοχή.

Ελάχιστες οι καλές στιγμές στο δεύτερο 45λεπτο, με κάποια μακρινά σουτ και από τις δύο ομάδες που δεν βρήκαν στόχο. Στο τέλος του αγώνα, ο Φώτης ολοκλήρωσε το... θεάρεστο έργο του, αποβάλλοντας με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Χάρη Γκόντζο, υπόδειξη για την οποία διαμαρτυρήθηκε στο διαιτητή μέχρι και ο Χρήστος Πλέστης του Περιστερίου!

Αξίζει να σημειωθεί, ότι οι πολυάριθμοι φίλαθλοι του Αιολικού που βρέθηκαν στο Περιστέρι, "στόλισαν" με διάφορα κοσμητικά επίθετα τους τρεις διαιτητές στην ανάπαυλα, κουνώντας μάλιστα χαρτονομίσματα προς το μέρος τους, όσο εκείνοι προσπαθούσαν να κατευθυνθούν προς τα αποδυτήρια, ενώ κάτι αντίστοιχο συνέβη και στη λήξη του ματς. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός, πως το διαιτητικό τρίο πέρασε τη φυσούνα σχεδόν 10 λεπτά μετά το τελευταίο σφύριγμα...

Συνθέσεις

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Τικταμπανίδης, Π. Πλέστης, Βασίλογλου, Μητροφάνης, Μήλιος, Χέλμης, Μπόσιος, Χρ. Πλέστης (90' Συμεωνίδης), Γόρδιος (63' Παπαναστασίου), Μπέλλης, Συράκος (85' Κουτσούκης)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Σουτζόγλου, Αλευράς, Γιοβάνης (46' Δούμπλατζης), Βαξεβάνης (67' Παπαδόπουλος), Τσαρτσίδης, Καδής, Μίχος, Διονυσάτος, Μάντζιος, Πετρουζέλλης, Γκόντζος