12/09/2010 - 21:51

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ Α.Ε.Λ.ΚΑΛΛΟΝΗΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ

Μεγάλη νίκη για τους μάγκες της Α.Ε.Λ.Καλλονής επί της Ζακύνθου.Με το δεξί ξεκίνησε η Α.Ε.Λ.Καλλονής το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής κατηγοριας κερδίζοντας με 2-1 την Ζάκυνθο σε ένα ματς για ένα ρόλο όπως εξελίχθηκε στο Β' ημίχρονο.Κατάμεστο το Κώστας Κεντέρης απο φιλάθλους οι οποίοι δεν σταμάτησαν λεπτό να στηρίζουν την ομάδα της Καλλονής η οποία από το Α' ημιχρονο ήταν πίσω στο σκορ.Ας τα δούμε τα πράγματα από την αρχη. Μόλις στο 3' λεπτο του α' ημιχρονου χάνει μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκόρ για την Καλλονή ο Γάλας όταν έπιασε κεφαλιά από καλή θέση αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Στο 19' ο Χ''Αντωνίου χάνει μοναδική ευκαιρία για την Ζάκυνθο όταν βρέθηκε τέτ α τέτ με τον Μάπα αλλά ο γκολκίπερ της Α.Ε.Λ.Κ. απέκρουσε και γλύτωσε την Καλλονή. Στο 23' λεπτό η Ζάκυνθος κέρδισε πέναλτυ όταν ανετράπει μέσα στην περιοχή ο Μαρίνος, ο οποίος το εκτέλεσε και έκανε το 1-0 για την Ζάκυνθο. Στο 26' λεπτό πήρε κίτρινη κάρτα ο Θανόπουλος της Ζακύνθου. Στο 31' λεπτό ο Γάλας έπιασε ένα σούτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 34' λεπτό πήρε κίτρινη και ο Κρητικός της Ζακύνθου. Στο Β' μέρος τα πράγματα άλλαξαν.Η Α.Ε.Λ.Καλλονής μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 5' λεπτό ο Γκότζος χάνει μοναδική ευκαιρία να φέρει το μάτς στα ίσια. Στο 8' λεπτό ο Γάλας έπιασε έναν κεραυνό στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας της Ζακύνθου φέρνοντας το μάτς στα ίσια. 1- 1 Από εκεί και πέρα οι μάγκες της Καλλονής δεν πιανόταν. Στο 10' λεπτό χάνει μοναδικη ευκαιρία ο Καλατζιδης να κάνει το 2-1 Στο 12' λεπτο κίτρινη για τον Κωστάκη της Ζακύνθου. Στο 13' λεπτό σούτ του Γάλα μόλις άουτ. Στο 24' λεπτό ο Βλαστέλλης βάζει μπροστά στο σκόρ την Καλλονή όταν έπιασε σούτ και η μπάλα καρφώθηκε στα δίχτυα της Ζακύνθου. 2-1 και τρελά γλέντια στο Κεντέρης. Στο 28' λεπτό ο Γκότζος χάνει μοναδική ευκαιρία να ανεβάσει το σκορ για την Καλλονή.Αυτό ήταν. Η Ζάκυνθος κατέρευσε και το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Αγγελάκη ( καλός ) βρήκε την Α.Ε.Λ.Καλλονής να αρχίζει δυναμικά την πορεία της στην Γ'Εθνική. πηγη:  Ραδιο Καλλονή