10/12/2018 - 05:55

Πανθηραϊκός-Αιολικός 2-2

Ο

Πανθηραϊκος παρότι προηγήθηκε δυο φορές, την πρώτη με το πέναλτι του Μάνιας και την δεύτερη με την κεφαλιά του Γαϊδαρτζή, δεν κατάφερε να πάρει την κατάκτηση των τριών βαθμών φτάνοντας τους 14 βαθμούς.

Από την άλλη, ο Αιολικός δεν μπόρεσε να αποδράσει… με το διπλό από το νησί του  φτάνοντας τους 15 πόντους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Απόστολου Στύλου ο Δημήτρης Βεζιρτζόγλου που πέτυχε δυο γκολ και έδειξε ότι στις δύσκολες περιστάσεις θα είναι παρών.

Από την άλλη, ο Αιολικός μετά την ισοπαλία με τον Απόλλωνα Ερέτριας και την ήττα από τους Αγιους Αναργυρους, για τρίτο συνεχόμενο ματς δεν κατάφεραν να κερδίσουν χάνοντας πολύτιμο έδαφος στην διεκδίκηση της 1ης θέσης, δείχνοντας ότι θα παλέψουν για την 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ.

Το ματς είχε καλό ρυθμό με τα καιρικά φαινόμενα να επικρατούν όπως ο δυνατός άνεμος αλλά και η βροχή, ενώ ο Πανθηραϊκός φωνάζει για τη διαιτησία.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

13′ Κόρνερ Τσίγκρου ο Κουμπάς θα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

17′ Φάουλ του Μάνιας πάνω από το δοκάρι του Κουμπά.

18′ Μετά από απομάκρυνση του Αγορατού η μπάλα έφτασε στον Διαμαντίδη που έκανε το σουτ, όμως ο Διαμαντής αποσόβησε.

25′ Σέντρα από αριστερά Τσίγκρου, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και ο Κουμπάς έδιωξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρ.

26 Σουτ του Ντούμου η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ

27′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙ Ο ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ. Μετά από σουτ ο Βεζυρτζόγλου κάνει χέρι, με τον Ντάουλα να δίνει πέναλτι και τον Μάνιας να κάνει το 1-0.

Στη συγκεκριμένη φάση διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες του Αιολικού.

32′ Μέσα στην περιοχή του Αιολικού, ο Μάνιας με τακουνάκι βρήκε τον Γαϊδαρτζή με το σουτ του τελευταίου να φεύγει λίγο άουτ.

53′ Σουτ του Τσουβαλτσίδη ο Διαμαντής διώχνει με γροθιές, με τη μπάλα να καταλήγει στον Βεζυρτζόγλου που με το στήθος έκανε το 1-1.

58′ Σουτ του Λαμπράκη δύσκολα ο Διαμαντής σε κορνερ.

62′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ. Μετά από σέντρα του Τσίγκρου από αριστερά, ο Γαϊδαρτζής με κεφαλιά κάνει το 2-1.

68′ Καλό σουτ του Ποτουρίδη έδιωξε σε κόρνερ ο Διαμαντής.

69′ Ζητάει πέναλτι ο Πανθηραϊκός σε πέσιμο του Κονσταντίνοφ εντός περιοχής.

73′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΟΛΙΚΟ 2-2. Σέντρα του Κρητικού και ο Βεζυρτζόγλου με κεφαλιά κάνει το 2-2.

80′ Σέντρα Ποτουρίδη κεφαλιά του Βεζυρτζόγλου ενστικτωδώς ο Διαμαντής.

83′ Ο Κονσταντίνοφ παράλληλα σέντρα με την εστία έδιωξε σε κόρνερ ο Βαλλιός.

84′ Ο Τσουβαλτσίδης έκανε μια σέντρα με τον Βεζυρτζόγλου να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

88′ Σέντρα Γκίκα προβολή Κονσταντίνοφ η μπάλα λίγο άουτ

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Γιάννης Σιλεβίστας) Διαμαντής, Τσίγκρος, Μπιρμπίλι, Παληγεώργος, Λούκας, Κόντι (57′ Κονσταντίνοφ), Γαϊδαρτζής (89′ Βλάχος), Μάνιας, Ντούμος, Γκίκας, Αγοραστός.

Στον πάγκο οι Πέκα, Συνολάκης, Βορύλλας, Πολυκρέτης, Τσάκα.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απόστολος Στύλος) Κουμπάς, Τσουβαλτσίδης, Κρητικός, Ταχιάς, Βαλλιός, Τσομπανέλλης, Βουτσιώτης (84 Σεφουλάι), Διαμαντίδης, Ποτουρίδης Θ. (90+3 Καπταγιάννης), Βεζυρτζόγλου, Λαμπράκης (90+2 Λαραντζέιρα).