11/02/2019 - 06:30

Παραμένει ζωνταντός... Αιολικός - Ηλυσιακός 2-1

Ζ

ωντανός στο κυνήγι της δεύτερης θέσης έμεινε ο Αιολικός μετά τη νίκη που σημείωσε με 2-1 επί του Ηλυσιακού ανατρέποντας μάλιστα το σκορ καταθέτοντας ψυχή στον αγωνιστικό χώρο.

Η ομάδα της Μυτιλήνης μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Βουτσιώτη ο οποίος σούταρε από κοντά βλέποντας τον Μιχελή να απομακρύνει εντυπωσιακά τη μπάλα, ενώ δύο λεπτά ήταν η σειρά του Ποτουρίδη να απειλήσει όμως και πάλι ο Μιχελής απόκρουσε. Στο 16ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν μία ακόμη καλή στιγμή με τον Τσομπανέλλη το σουτ του οποίου μάζεψε ο Μιχελής.

Όμως στο 27΄ μετά από λάθος εκτίμηση του Βαλιού η μπάλα έφτασε στον Μάλτσι και αυτός από κοντά νίκησε τον Κουμπά βάζοντας τον Ηλυσιακό μπροστά στο σκορ παγώνοντας το Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης. Ο  Αιολικός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Ηλυσιακός ήταν αυτός που απείλησε και πάλι στο 35΄ με το σουτ από τον Μέξη να αποκρούεται από τον Κουμπά.

Ο Αιολικός προσπάθησε πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο να ισοφαρίσει έχοντας καλή στιγμή στο 41΄ με τον Βουτσιώτη το σουτ του οποίου έφυγε λίγο δίπλα από τα δοκάρια, ενώ η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στο 44΄ και ήταν για τον Ηλυσιακό με τον Γκέζο από καλή θέση να σουτάρει με τη μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κουμπά.

Στην επανάληψη και στην πρώτη καλή στιγμή ο Αιολικός κέρδισε φάουλ στο 57ο λεπτό, την εκτέλεση ανέλαβε ο Βουτσιώτης, ο Τσουβαλτσίδης ακούμπησε λίγο τη μπάλα με το κεφάλι  στέλνοντάς την στα δίχτυα του Μιχελή για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν θέλοντας να βρουν και δεύτερο γκολ μιας και ο Αιολικός ήθελε μόνο τη νίκη έχοντας δύο καλές στιγμές αρχικά στο 63΄ με τον Βουτσιώτη η προσπάθεια του οποίου κατέληξε άουτ και στο 65΄ με το σουτ από τον Τσουβαλτσίδη που έφυγε έξω.

Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών στην αναμέτρηση οι Μυτιληνιοί κέρδισαν ένα ακόμη φάουλ με εκτελεστή αυτή την φορά τον Σεφουλάι, η μπάλα πέρασε από πολλούς παίκτες του Αιολικού, ο Τσομπανέλλης έδωσε στον Κρητικό όπου αυτός με τακουνάκι έκανε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίκτες και κόσμο.
Στο 84΄ ο Αιολικός έμεινε με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Τσομπανέλλης με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στις καθυστερήσεις από πλευράς Ηλυσιακού αποβλήθηκε σκόπιμα ο Πιπίνης επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα μιας και είχε συμπληρώσει κάρτες.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε τίποτα με τον Αιολικό να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη που τον κρατάει στη μάχη της δεύτερης θέσης μειώνοντας πλέον την διαφορά στους δύο βαθμούς.