18/06/2012 - 20:56

play off: Καλλονή - Πλατανιάς 0-0

Ο Πλατανιάς Χανίων χάρη στην καλή αμυντική λειτουργία και τη φλυαρία της Καλλονής πήρε 0-0 στη Μυτιλήνη και έμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία των play off. Φυσικά, η ισοπαλία (2-2) στο Ελ Πάσο κρατά την Καλλονή ζωντανή στο παιχνίδι και δίνει τη δυνατότητα στον Πλατανιά να βλέπει το όνειρο να πλησιάζει
  Η ειδική βαθμολογία των πλέι οφ μετά από 2 αγωνιστικές 1. Πλατανιάς 5 2. Καλλιθέα 4 3. Παναχαϊκή 2 4. Καλλονή 2   Καλλονή - Πλατανιάς 0-0 Απόλυτα δίκαιο μπορεί να χαρακτηριστεί το αποτέλεσμα στο νησιωτικό ντέρμπι, αφού οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν παρά ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Ειδικά το δεύτερο ημίχρονο προσφέρεται για άτομα που πάσχουν από... αϋπνίες. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού χάθηκε στο 43ο λεπτό από πλευράς Πλατανιά, όταν ο Μαραγκουδάκης βγήκε τετ α τετ με τον Μάππα, αλλά υπό την πίεση του Κριπιντίρη δεν βρήκε στόχο. Οι συνθέσεις Καλλονή (Γιάννης Ματζουράκης): Μάππας, Μήτσης, Καρακώστας, Κριπιντίρης, Χατζόπουλος (77' Ταραχούλσκι), Μαρσέλο, Χωριανόπουλος (64' Ζουρούδης), Μανούσος, Μανουσάκης, Λεοζίνιο (84' Βλαστέλλης), Ντος Σάντος. Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Λαζαρίδης, Παληγεώργος, Κουρτεσιώτης, Δημήτρης, Τζάνης, Δέντσας, Γκονζάλες, Πάγκαλος (70' Δράμι), Μιρτσέτα, Ναζλίδης (90' Μαρτσάκης), Μαραγκουδάκης (92' Μαραγκός).   Καλλιθέα - Παναχαϊκή 2-2 Μαγική εικόνα αποτελεί το αποτέλεσμα του "Ελ Πάσο", καθώς η Καλλιθέα είχε την κατοχή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη. Παρόλα αυτά, όμως, έκανε λάθη στην άμυνα, τα οποία δεν έμειναν ανεκμετάλλευτα από τους επιθετικούς της Παναχαϊκής. Ύστερα από επιπόλαιο διώξιμο του Καλτσά στο 41' ο Ουρτάδο πήρε το "ριμπάουντ", μετά την απόκρουση του Τακίδη στο τετ α τετ με τον Φουρτάδο και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 47' με εκπληκτικό σουτ του Κατσίκη, πριν ο Φουρτάδο εκμεταλλευθεί το τεράστιο αμυντικό κενό στο 52' και ισοφαρίσει με κοντινό πλασέ. Τελικά, η ομάδα του Νίκου Παντέλη λυτρώθηκε στο 88ο λεπτό με κεφαλιά του Αρβανίτη, αφού προηγουμένως ο Μιχαλόπουλος είχε σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι του Πουρή με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Οι συνθέσεις Καλλιθέα (Νίκος Παντέλης): Τακίδης, Σταύρου, Μιχαλόπουλος, Αρβανίτης, Μουσταφίδης (78' Ρουσάκης), Αρκούδας, Ηρακλής, Κουτρουμπής, Κατσίκης, Καλτσάς (46' Φαρινόλα), Ντιαλό (73' Μαρουκάκης). Παναχαϊκή (Γιάννης Παπακώστας): Πουρής, Ιωάννου, Βλασόπουλος, Άντονι, Ουρτάδο, Ουαταρά (80' Πακάλτσης), Κοκκίνης (54' Κοιλιάρας), Κωνσταντινίδης, Λαμπρόπουλος, Φουρτάδο (83' Ατματζίδης), Ντίνας.