03/01/2024 - 18:29

Σημαντικός βαθμός για τον Αιολικό κόντρα στο Μακεδονικό

Ο Αιολικός άντεξε στην πίεση του Μακεδονικού και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1)

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σιμόνι στο 48΄. Ωστόσο, η χαρά τους κράτησε μόλις επτά λεπτά, καθώς ο Αιολικός ισοφάρισε σε 1-1 με τον Γιόκε στο 55΄.

Στο 65ο λεπτό η ομάδα του Μαλεζά έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσουκάνη, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στα εναπομείναντα λεπτά το μόνο που άλλαξε ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς οι ''πράσινοι'' έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Σιμόνι στο 85΄.

Οι συνθέσεις:

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Περντρέου, Χασάνογλου, Πέδρο Λούκας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Χάσεκ (78′ Λεωνιδόπουλος), Τσιλιγγίρης, Μπουλάτοβιτς, Ζαφειράκης, Σιμόνι.

Αιολικός (Κρισμάρεβιτς): Ντόκιτς, Σινγκ, Κολλαράς, Μαξιμένκο, Μουχάλης, Τριανταφύλλου, Κριμιτζάς, Γιόκε, Ζάκαριτς, Ενομό, Κόρντιτς (79′ Καρανίκας).