Ελλάδα

11/02/2013 - 06:32

Εικόνες ντροπής στον τελικό Ολυμπιακού - Παναθηναϊκού. Κυπελλούχος μπάσκετ ο Παναθηναϊκός

Εικόνες ντροπής στον τελικό Ολυμπιακού - Παναθηναϊκού. Κυπελλούχος μπάστετ ο Παναθηναϊκός

yle="text-align: justify;">Σοβαρά επεισόδια ξέσπασαν πριν και κατα τη διάρκεια του τελικού Κυπέλλου στο Ελληνικό, που διεξήχθη ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό και βρήκε νικητές τους «πράσινους» με 81-78.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, οπαδοί του Ολυμπιακού προσπάθησαν να επιτεθούν στον Δημήτρη Γιαννακόπουλο στα επίσημα, ενω στη συνέχεια οπαδοί και των δύο ομάδων μπήκαν στο παρκέ και ήρθαν στα χέρια με την αστυνομία να τους χωρίζει.

Ισχυρές δυνάμεις των ΜΑΤ επενέβησαν διώχνοντας τους εξαγριωμένους οπαδούς, οι οποίοι μεταξύ πολλών άλλων ξήλωσαν πάνω από 100 καθίσματα.

Ανεπιβεβαιώτες πληροφορίες έκαναν λόγο και για τραυματία, καθώς ένας οπαδός του Ολυμπιακού έχει σοβαρά τραύματα στο κεφάλι.

Με εντολή της αστυνομίας ακολουθήθηκε διαδικασία εκκένωσης του χώρου και ο αγώνας ξεκίνησε εκ νέου όταν έφυγε και ο τελευταίος οπαδός.

Τα επεισόδια είχαν ξεκινήσει πριν ακόμα ξεκινήσει ο αγώνας, ωστόσο οι διαιτητές έδωσαν την έναρξη καθώς τα πνεύματα είχαν ηρεμήσει.

Περίπου 45 λεπτά πριν την έναρξή του οι οπαδοί των δύο «αιωνίων» αντιπάλων αντάλλαξαν φωτοβολίδες στιο κλειστό του Ελληνικού, μία εξ αυτών τραυμάτισε στην πλάτη τον Κάιλ Χάινς. Δεν είχε τίποτα το σοβαρό ο παίκτης.

Με το που μπήκαν στο γήπεδο οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού και πήραν τις θέσεις τους στην εξέδρα η ατμόσφαιρα άρχισε να «μυρίζει μπαρούτι». Αφού άρχισαν να βρίζονται μεταξύ τους, στη συνέχεια πέταξαν φωτοβολίδες και μία από αυτές έπεσε στο παρκέ και βρήκε τον Αμερικανό σέντερ του Ολυμπιακού στην πλάτη.

Ο Αμερικανός έπεσε κάτω, αμέσως οι άνθρωποι της ομάδας έτρεξαν πάνω του και τον μετέφεραν στα αποδυτήρια όπου θα διαπιστωθεί αν μπορεί να αγωνιστεί.

Ο Παναθηναϊκός είναι ο Κυπελλούχος Ελλάδας στο μπάσκετ,  κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη εφετινή νίκη του με 81-78 κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο Ολυμπιακό

Η εικόνα του αγώνα
Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και με τους Γκιστ και Διαμαντίδη πήρε προβάδισμα με 5-0. Τα επιθετικά ριμπάουντ των Πρασίνων τους έδιναν περισσότερες επιθέσεις και έτσι έφτασαν στο +7 (3-10) με τη συμπλήρωση του πενταλέπτου.

Τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση του στοίχισαν και με τον Διαμαντίδη να συνεργάζεται άψογα με τον Λάσμε, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-14 στο 6'. Η είσοδος του Σχορτσανίτη κράτησε δυνατό τον Παναθηναϊκό στη ρεκέτα, ο οποίος έφτασε στο 5-16 (7').

Η είσοδος του Χάινς βοήθησε τους Ερυθρόλευκους να μειώσουν σε 9-17 στο 1.35'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά με τρίποντο του Ούκιτς, η διαφορά πήγε στους 13 (9-22) υπέρ του Παναθηναϊκού. Τελικά ο Ολυμπιακός μείωσε σε 15-23 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟ δεν μπήκε καλά στο β' δεκάλεπτο και απόντος του Διαμαντίδη, οι Πράσινοι έκαναν τρία διαδοχικά λάθη. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 17-23, όμως ο ΠΑΟ με 1/2 βολές του Γκιστ έκανε το 17-26 και επέστρεψε στο +9.

Στα 7.02'' πριν από το τέλος του ημιχρόνου, υπήρξε  διακοπή του αγώνα. Από τις εξέδρες των οπαδών και των δύο ομάδων εκτοξεύτηκαν αντικείμενα και φωτοβολίδες, ενώ υπήρξαν και αντεγκλήσεις χαμηλά στις εξέδρες των επισήμων, όπου υπήρξε μάχη σώμα με σώμα οπαδών με τα ΜΑΤ και στη συνέχεια ανάμεσα σε χούλιγκαν των δύο ομάδων μέσα στο παρκέ!

Οι διαιτητές έδωσαν εντολή εκκένωσης και το παιχνίδι ξανάρχισε δίχως παρουσία κόσμου μια ώρα αργότερα. Προηγουμένως, κατά τη διάρκεια των επεισοδίων πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Μπράμος τραυματίστηκε από αιχμηρό αντικείμενο...

Με την επανέναρξη του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός έδειξε να μην επηρεάζεται από τη διακοπή αφού με τους Διαμαντίδη και Γκιστ να σκοράρουν, προηγήθηκε με 20-37 στο 16ο λεπτό του αγώνα. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν τρίποντα από τον Άντιτς και σερί 7-0 χάρη στους πρώτους 4 πόντους του Σπανούλη, με το οποίο μείωσαν σε 27-37.

Σιγά σιγά ο Ολυμπιακός άρχισε να ελέγχει τον ρυθμό, ωστόσο ο Παναθηναϊκός με νέο ξέσπασμα έφτασε στο +14 (27-41) χάρη σε καλάθι του Ούκιτς στα 9'' πριν το τέλος. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Σερμαντίνι με καλάθι και φάουλ έγραψε το 30-41 υπέρ των Πρασίνων.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να αλλάξει τη ροή του ματς και με ένα αντιαθλητικό φάουλ στον Χάινς κι ένα τρίποντο του Σλούκα, μείωσε σε 34-41, ενώ το πρώτο τρίποντο του Σπανούλη στο ματς έφερε το σκορ στο 37-43. Μάλιστα ο Ολυμπιακός πλησίασε ακόμα και στους τέσσερις πόντους αφού με τρίποντο ο Σπανούλης έγραψε το 41-45 στο 23'.

Μετά από λάθος του Διαμαντίδη, ο Πρίντεζης μείωσε σε 43-45 αλλά ακολούθησε καλάθι και φάουλ του Λάσμε που έδωσε ανάσα στους Πράσινους που μαζί με το κάρφωμα του Γκιστ αύξησε τη διαφορά.

Στα 4.11'' πριν το τέλος της 3ης περιόδου ο Περπέρογλου έκανε φάουλ, διαμαρτυρήθηκε έντονα και δέχτηκε την τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να σημειώσει σε αυτή τη φάση 6 πόντους (4 βολές ο Διαμαντίδης, δίποντο ο Ούκιτς) κι εκτόξευσε ξανά τη διαφορά στο +13 (43-56).

Ο Χάινς και Παπανικολάου μείωσαν σε 53-59,ωστόσο, ο Ούκιτς με τρίποντο έγραψε το 53-62 του γ' δεκαλέπτου, καθώς ο Ολυμπιακός δεν πέτυχε το σουτ στο τέλος.

Οι Πράσινοι έχασαν τον ρυθμό τους και ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι με τους παίκτες του να τρέχουν σερί 6-0 στο ξεκίνημα και να μειώνουν ξανά στο καλάθι (60-62). Οι Καπόνο και Ούκιτς όμως, έδωσαν ανάσα στον Παναθηναϊκό που ξέφυγε και πάλι με 62-67, χάρη σε τρίποντο χωρίς ισορροπία του Ούκιτς στο 33'.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +7 (62-69), όμως ο Ολυμπιακός με καλές επιλογές στην επίθεση, μείωσε σε 67-69, με τους Λο και Χάινς. Η καλή άμυνα των Ερυθρόλευκων τους έφερε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά από τρίποντη βόμβα του Σλούκα ο οποίος έκανε το 72-71 στο 37'. Ο Διαμαντίδης με σωστές επιλογές και ο Ούκιτς με καλάθι και φάουλ έδωσαν και πάλι στον Παναθηναϊκό το προβάδισμα (72-78).

Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν τα παράτησαν και με τον Λο ως κύριο εκφραστή, μείωσαν ξανά στο καλάθι. Ωστόσο, στο τέλος η ομάδα του Πεδουλάκη διατήρησε την ψυχραιμία της από τη γραμμή των βολών και έφτασε στην τελική επικράτηση, αφού ο Σπανούλης με τρίποντο στην εκπνοή δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 30-41, 53-62, 78-81

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 15(1), Άντιτς 17(4), Σπανούλης 12(2), Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10(2), Παπανικολάου 2, Πάουελ 2, Πρίντεζης 6(1), Γκετσεβίτσιους.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6, Μπράμος, Σκορδίλης, Ματσιούλις 3(1), Καπόνο 8, Ούκιτς 18(3), Λάσμε 16, Τσαρτσαρής, Διαμαντιδης 19(1), Γκιστ 11, Μπανκς.