Μedia

08/06/2022 - 10:18

Οργή για την συνδρομή του Μουντιάλ από τον ΑΝΤ1! - Αναλυτικά το πρόγραμμα

Οργή στους Έλληνες τηλεθεατές για το ότι ένα μεγάλο μέρος του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα προβληθεί με συνδρομή από τον ΑΝΤ1!

L2

Συνεχίζονται οι έντονες αντιδράσεις από τους Έλληνες πολίτες, μετά την είδηση ότι το μεγαλύτερο μέρους του Μουντιάλ στο Κατάρ θα διατεθεί κατόπιν συνδρομής από τον ΑΝΤ1+! Κάτι που γίνεται για πρώτη φορά στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης καθώς μέχρι τώρα η ΕΡΤ ήταν εκείνη που κατοχύρωνε τα δικαιώματα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου και τα έδειχνε ζωντανά και ελεύθερα από τα τρία της κανάλια.

Συγκεκριμένα όπως έγινε γνωστό, η πλατφόρμα ΑΝΤ1+ θα προβάλει τους 32 από τους 64 αγώνες έναντι συνδρομής, ενώ οι υπόλοιποι 32 θα μεταδοθούν ελεύθερα από τον ΑΝΤ1. Δεν έχει ακόμη διευκρινιστεί τι θα συμβεί όταν υπάρχουν αναμετρήσεις την ίδια ώρα.

Οπως ήταν φυσικό η είδηση αυτή έχει προκαλέσει οργή στους Έλληνες τηλεθεατές που εκφράζονται εναντίον τόσο κατά της κρατικής τηλεόρασης όσο και κατά του ΑΝΤ1.

Μάλιστα αρκετοί απειλούν ακόμη και με μποϊκοτάζ της διοργάνωσης, ενώ παράλληλα δεν είναι και λίγοι εκείνοι που καταδικάζουν -έτσι κι αλλιώς- την μετάδοση του Μουντιά, εξαιτίας των άθλιων συνθηκών εργασίας στο Κατάρ (6500 νεκρούς εργάτες).

 

πηγη: 

https://www.sportime.gr/

 

 

Σύμφωνα με το δελτίο τύπου του καναλιού, ο ΑΝΤ1 θα δείξει στο κανάλι του τουλάχιστον 32 αγώνες (έναρξη, προημιτελικοί, ημιτελικοί, τελικός), όμως και οι συνολικά 64 αναμετρήσεις θα είναι διαθέσιμες ζωντανά μέσα από τις πλατφόρμες του, τον ΑΝΤ1 plus.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα και οι ώρες των αγώνων:

1η αγωνιστική (Δευτέρα 21 Νοεμβρίου)

  •  13:00 Σενεγάλη - Ολλανδία (gr A), στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)
  •  16:00 Αγγλία - Ιράν (gr B), στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)
  •  19:00 Κατάρ - Ισημερινός (gr A), στο Al-Bayt Stadium (στο Al-Khor)
  •  22:00 Ηνωμένες Πολιτείες - Ουαλία (gr B), στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

  • 13:00 Αργεντινή - Σαουδική Αραβία (gr C), στο στάδιο Lusail (στο Lusail)
  • 16:00 Δανία - Τυνησία (gr D), στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)
  • 19:00 Μεξικό - Πολωνία (gr C), στο 974 Stadium (στη Ντόχα)
  • 22:00 Γαλλία - Αυστραλία ή Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ή Περού (gr D), στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 

  • 13:00 Μαρόκο - Κροατία (gr F), στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor) 
  • 16:00 Γερμανία - Ιαπωνία (gr E), στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα) 
  • 19:00 Ισπανία - Νέα Ζηλανδία ή Κόστα Ρίκα (Gr E), στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα) 
  • 22:00 Βέλγιο - Καναδάς (gr F), στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan) 
     

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

  • 13:00 Ελβετία - Καμερούν (gr G), στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)
  • 16:00 Ουρουγουάη - Νότια Κορέα (gr H), στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)
  • 19:00 Πορτογαλία - Γκάνα (gr H), στο 974 Stadium (στη Ντόχα)
  • 22:00 Βραζιλία - Σερβία (gr G), στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

2η αγωνιστική (Παρασκευή 25 Νοεμβρίου)

  • 13:00 Ουαλία - Ιράν, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)
  • 16:00 Κατάρ - Σενεγάλη, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)
  • 19:00 Ολλανδία - Ισημερινός, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)
  • 22:00 Αγγλία - Ηνωμένες Πολιτείες, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

  • 13:00 Τυνησία - Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ή Αυστραλία ή Περού, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)
  • 16:00 Πολωνία - Σαουδική Αραβία, στο γήπεδο Education City (στη Ντόχα)
  • 19:00 Γαλλία - Δανία, στο 974 Stadium (στη Ντόχα)
  • 22:00 Αργεντινή - Μεξικό, στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου 

  • 13:00 Ιαπωνία - Νέα Ζηλανδία ή Κόστα Ρίκα, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan) 
  • 16:00 Βέλγιο - Μαρόκο, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα) 
  • 19:00 Κροατία - Καναδάς, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα) 
  • 22:00 Ισπανία - Γερμανία, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor) 

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 

  • 13:00 Καμερούν - Σερβία, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah) 
  • 16:00 Νότια Κορέα - Γκάνα, στο στάδιο Education City (στη Ντόχα) 
  • 19:00 Βραζιλία - Ελβετία, στο 974 Stadium (στη Ντόχα) 
  • 22:00 Πορτογαλία - Ουρουγουάη, στο στάδιο Lusail (στο Lusail) 

3η αγωνιστική (Τρίτη 29 Νοεμβρίου)

  • 19:00 Ισημερινός - Σενεγάλη, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)
  • 19:00 Ολλανδία - Κατάρ, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)
  • 22:00 Ιράν - Ηνωμένες Πολιτείες, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)
  • 22:00 Ουαλία - Αγγλία, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan) 

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 

  • 19:00 Αυστραλία ή Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ή Περού - Δανία, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah) 
  • 19:00 Τυνησία - Γαλλία, στο στάδιο Education City (στη Ντόχα) 
  • 22:00 Πολωνία - Αργεντινή, στο 974 Stadium (στη Ντόχα) 
  • 22:00 Σαουδική Αραβία - Μεξικό, στο στάδιο Lusail (στο Lusail) 

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 

  • 19:00 Καναδάς - Μαρόκο, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)
  • 19:00 Κροατία - Βέλγιο, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)
  • 22:00 Ιαπωνία - Ισπανία, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)
  • 22:00 Γερμανία - Νέα Ζηλανδία ή Κόστα Ρίκα, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor) 


Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 

  • 19:00 Γκάνα - Ουρουγουάη, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah) 
  • 19:00 Νότια Κορέα - Πορτογαλία, στο στάδιο Education City (στη Ντόχα) 
  • 22:00 Σερβία - Ελβετία, στο 974 Stadium (στη Ντόχα) 
  • 22:00 Καμερούν - Βραζιλία, στο στάδιο Lusail (στο Lusail) 

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16» 

  • Νικητής 1ου Ομίλου – Δεύτερος 2ου Ομίλου   (3/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Χαλιφά) 
  • Νικητής 3ου Ομίλου – Δεύτερος 4ου Ομίλου   (3/12 22:00, Αλ Ραγιάν/Αχμάντ Μπιν Αλί) 
  • Νικητής 5ου Ομίλου – Δεύτερος 6ου Ομίλου   (5/12 19:00, Αλ Ουάκρα) 
  • Νικητής 7ου Ομίλου – Δεύτερος 8ου Ομίλου   (5/12 22:00, Ντόχα/974) 
  • Νικητής 2ου Ομίλου – Δεύτερος 1ου Ομίλου   (4/12 22:00, Αλ Κχορ) 
  • Νικητής 4ου ομίλου – Δεύτερος 3ου Ομίλου   (4/12 19:00, Ντόχα/Αλ Τουμαμά) 
  • Νικητής 6ου Ομίλου – Δεύτερος 5ου Ομίλου   (6/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Education) 
  • Νικητής 8ου Ομίλου – Δεύτερος 7ου Ομίλου   (6/12 22:00, Λουσάιλ) 

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

  • Νικητής 1 – Νικητής 2 / (9/12 22:00, Λουσάιλ) 
  • Νικητής 3 – Νικητής 4 / (9/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Education)
  • Νικητής 5 – Νικητής 6 / (10/12 22:00, Αλ Κχορ)
  • Νικητής 7 – Νικητής 8 / (10/12 19:00, Ντόχα/Αλ Τουμαμά)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ 

  • Νικητής α – Νικητής β / (13/12 22:00, Λουσάιλ)
  • Νικητής γ – Νικητής δ / (14/12 19:00, Αλ Κχορ)  

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

  • Ηττημένος Α – Ηττημένος Β / (17/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Χαλιφά)

ΤΕΛΙΚΟΣ 

  • Νικητής Α – Νικητής Β / (18/12 19:00, Λουσάιλ)

Όπως υπογραμμίζεται στην ενημέρωση του σταθμού, «ακολουθώντας τις βασικές αρχές της FIFA, ο ΑΝΤ1 θα προσφέρει υψηλής ποιότητας εμπειρία στους φιλάθλους και ευρεία κάλυψη του Μουντιάλ 2022, το οποίο θα διεξαχθεί στο Κατάρ.

Ο ΑΝΤ1, παρών στις σημαντικότερες στιγμές του παγκόσμιου αθλητισμού, θα προβάλλει, καθημερινά και δωρεάν, την κορυφαία ποδοσφαιρική διοργάνωση. 

Το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ είναι το 22ο στην ιστορία της διοργάνωσης, φιλοξενεί 32 ομάδες και ξεχωρίζει ως το πρώτο που θα πραγματοποιηθεί στη Μέση Ανατολή και θα διεξαχθεί χειμώνα (Νοέμβριος – Δεκέμβριος).  

Από το πρώτο σφύριγμα μέχρι τον τελικό, με συναρπαστικά ματς, το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ θα κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων σε όλο τον κόσμο».

Μοιράσου το άρθρο!