Αθλητικά

12/08/2019 - 06:58

31οι Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες Στίβου στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης - Η προκήρυξη των αγώνων

Το σαββατοκύριακο 28 και 29 Σεπτεμβρίου θα διεξαχθούν οι 31οι Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες Στίβου στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης. 

Αναλυτικά η προκήρυξη:

Τα αγωνίσματα που θα γίνουν αφορούν στις κατηγορίες Ανδρών-Γυναικών, Παίδων-Κορασίδων (Κ18), Παμπαίδων Α’-Παγκορασίδων Α’ (Κ16), Παμπαίδων Β’-Παγκορασίδων Β’ (Κ14).

Στους αγώνες, δικαίωμα συμμετοχής έχουν μόνο οι αθλητές και οι αθλήτριες των σωματείων που ανήκουν στις ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ του Αιγαίου (Δωδεκανήσου, Λέσβου, Χίου-Σάμου και Κυκλάδων). Τα σωματεία μπορούν να δηλώσουν και να συμμετέχουν:

1.Σε κάθε αγώνισμα των κατηγοριών Ανδρών-Γυναικών με τρεις το ανώτερο αθλητές και τρεις αθλήτριες.

2.Σε κάθε αγώνισμα των κατηγοριών Κ18, Κ16, Κ14 με δύο το ανώτερο αθλητές και δύο αθλήτριες σε κάθε κατηγορία.

Ο αριθμός δήλωσης συμμετοχής και φιλοξενίας αθλητών και συνοδών για κάθε σωματείο, εκτός από τα σωματεία της Λέσβου, είναι ανάλογος με τη θέση κάθε σωματείου στην πανελλήνια κατάταξη-αξιολόγηση της περασμένης αγωνιστικής χρονιάς 2018. Τα σωματεία έχουν δικαίωμα συμμετοχής και με επιπλέον αθλητές-αθλήτριες, με την απαραίτητα προϋπόθεση ότι το σωματείο θα αναλάβει όλα τα έξοδα αυτών των αθλητών και αθλητριών, όπως επίσης και τις διαδικασίες εξασφάλισης της μετακίνησης, διαμονής και διατροφής τους. Τα σωματεία θα πρέπει να δηλώσουν στην οργανωτική επιτροπή, τρεις ημέρες πριν τους αγώνες, το ξενοδοχείο διαμονής των επιπλέον αθλητών.

Τα σωματεία θα στέλνουν τη δήλωση συμμετοχής τους στις κατά τόπους ΕΑΣ μέχρι τη Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2019. Οι ΕΑΣ υποχρεούνται μέχρι την Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου να έχουν στείλει στην ΕΑΣ Λέσβου, τις τελικές δηλώσεις συμμετοχής των σωματείων τους.

Έπαθλα-βαθμολογία:

Στους 1ους νικητές-νικήτριες των αγωνισμάτων, καθώς και στους τρεις πρώτους συλλόγους της γενικής βαθμολογίας, θα απονεμηθούν κύπελλα, μετάλλια και διπλώματα.

Στους 2ους και 3ους νικητές-νικήτριες των αγωνισμάτων, θα απονεμηθούν μετάλλια και διπλώματα.

Θα βαθμολογούνται οι έξι πρώτοι-ες νικητές-τριες των αγωνισμάτων:

Η βαθμολογία που θα ισχύσει στα ατομικά αγωνίσματα θα είναι: 7-5-4-3-2-1.

Στις σκυταλοδρομίες θα ισχύει το ίδιο σύστημα, με τη διαφορά ότι οι βαθμοί θα είναι διπλάσιοι δηλαδή 14-10-8-6-4-2.

Τεχνική σύσκεψη:

Εάν είναι απαραίτητο, θα πραγματοποιηθεί τεχνική σύσκεψη της οργανωτικής επιτροπής και των τεχνικών συμβούλων των ΕΑΣ, την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου και ώρα 20.00, όπυο θα συζητηθούν και θα οριστικοποιηθούν τα παρακάτω θέματα:

-Τελικές δηλώσεις συμμετοχής (μετά το τέλος της σύσκεψης δεν θα επιτρέπεται απολύτως καμία αλλαγή)

-Διαδοχικά ύψη στο άλμα εις ύψος

-Οριστικοποίηση των ωρολόγιου προγράμματος

Γενικά:

-Το Στάδιο Μυτιλήνης διαθέτει στίβο με ελαστικό χλοοτάπητα 400μ., έξι διαδρόμων, κονίστρα με φυσικό χλοοτάπητα και ηλεκτροφωτισμό.

-Τα σωματεία πρέπει στην τελετή έναρξης να έχουν και τη σημαία τους.

-Η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου, ως τοπικός διοργανωτής, είναι υπεύθυνη να εξασφαλίσει με κάθε τρόπο την παροχή ιατρικής φροντίδας για τους αθλητές-τριες. Εκτός από την παρουσία ιατρού θα εξασφαλιστεί και η παρουσία ασθενοφόρου στο στάδιο, καθ’ όλη τη διάρκεια των αγώνων.

Το πρόγραμμα:

Α’ ημέρα-Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου

16.00: Τελετή έναρξης

17.00: 100μ. γυναικών

17.05: Μήκος Κ16 Παγκορασίδων Α’

17.10: Σφαιροβολία γυναικών

17.20: 100μ. ανδρών

17.40: Ακοντισμός Κ18 Κορασίδων

18.00: 1000μ. Κ16 Παγκορασίδων Α’

18.05: Σφαιροβολία Κ16 Παμπαίδων Α’

18.10: 1000μ. Κ16 Παμπαίδων Α’

18.15: Μήκος Κ16 Παμπαίδων Α’

18.25: 1000μ. Κ14 Παγκορασίδων Β’

18.35: 1000μ. Κ15 Παμπαίδων Β’

18.50: 400μ. γυναικών

18.55: Ακοντισμος ανδρών-γυναικών

19.00: Σφαιροβολία Κ18 Παίδων

19.05: 400μ. ανδρών

19.25: 800μ. ανδρών

19.40: 1500μ. γυναικών

20.00: 100μ. εμπόδια γυναικών

Β’ ημέρα-Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου

15.00: 400μ. εμπόδια ανδρών

15.05: Μήκος ανδρών

15.10: Ύψος γυναικών

15.15: 80μ. Κ16 Παμπαίδων Α’

15.20: Σφαιροβολία ανδρών

15.35: 80μ. Κ16 Παγκορασίδων Α’

15.45: Ακοντισμός Κ18 Παίδων

16.00: 150μ. Κ14 Παμπαίδων Β’

16.25: 150μ. Παγκορασίδων Β’

16.30: Μήκος γυναικών

16.40: Ύψος ανδρών

16.50: 200μ. Κ18 Παίδων

17.00: Σφαιροβολία Κ16 Παγκορασίδων Α’

17.05: 200μ. Κ19 Κορασίδων

17.20: 300μ. Κ16 Παμπαίδων Α’

17.35: 300μ. Κ16 Παγκορασίδων Α’

17.55: 3000μ. ανδρών

18.15: 4Χ100μ. ανδρών

18.30: 4Χ100μ. γυναικών

18.45: 3000μ. βάδην γυναικών

*στο πρόγραμμα θα προστεθούν και τα αγωνίσματα για τα άτομα ΑμεΑ.

Τα άτομα που δικαιούται κάθε σωματείο, βάσει της πανελλήνιας κατάταξης:

1.ΑΓΕΣ Κάμειρος (20) 17

2.ΑΟ Μυκόνου (45) 14

3.ΑΟ Παναξιακός (46) 14

4.ΑΟ Σταματίου (49) 14

5.Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000 (93) 12

6.ΓΣ Εύδαμος (96) 12

7.Φ.Ο. Βροντάδων (104) 11

8.ΑΣ Έφηβος Χίου (111) 11

9.ΑΟ Καλλιπάτειρα (122) 10

10.ΓΑΣ Υγεία Ρόδου (150) 9

11.ΓΣ Παγχιακός (160) 9

12.ΑΟ Ηφαιστεία Λήμνου (169) 8

13.ΓΣ Νέων Λέρου (170) 8

14.ΑΕ Λήμνου (174) 8

15.ΑΟ Πάρου (177) 8

16.ΑΣ Αναγέννηση Σάμου (184) 7

17.Ναξιακός ΓΣ 2003 (197) 7

18.Ήφαιστος ΑΣ Θήρας (202) 6

19.ΑΣ Ολυμπιάδα Χίου (213) 6

20.ΠΑΣ Ίκαρος (223) 5

21.ΓΣ Αίαντας Τήνου (225) 5

22.ΑΣ Νίκη Ρόδου (235) 5

23.ΑΣ Παμμηλιακός (238) 5

24.ΑΣ Ξάνθος Πάτμου (240) 4

25.ΟΦ Ανδριακός (250) 4

26.ΓΣ Ιπποκράτης Κω (258) 4

27.Πέψας η Ρίβα (267) 4

28.ΑΣ Πανικαριακός (281) 4

29.ΑΣ Πλακών Μήλου (305) 4

30.ΕΑΣ Δάφνη Δωδεκανήσου 4

31.ΟΦΚΑ οι Ροδιονίκες 4

32.ΑΕ Ηρακλής Λάρδου 4

33.Αθλητική Ακαδημία Ρόδου 4

34.ΑΣ Ίου 4

*Σε παρένθεση η θέση που κατέλαβε το σωματείο στην πανελλήνια κατάταξη του ΣΕΓΑΣ το 2018.

*Μετά την κατάθεση των δηλώσεων συμμετοχής, με απόφαση της οργανωτικής επιτροπής, ο αριθμός των αθλητών-τριών που καλύπτονται τα έξοδα μετακίνησης τους, μπορεί να αυξηθεί για κάθε σωματείο και συνολικά, έτσι ώστε η συμμετοχή στα αγωνίσματα να είναι ικανοποιητική.

*Σε περίπτωση που αναγνωριστούν από τον ΣΕΓΑΣ νέα σωματεία, θα συμμετέχουν και αυτά στους αγώνες με 3 συνολικά αθλητές-τριες και συνοδούς το καθένα.

 

Μοιράσου το άρθρο!