18/03/2019 - 07:19

Αιολικός - Απόλλων Ερέτριας 4-0

Ο

Αιολικός έκανε το χρέος του νικώντας 4-0 τον Απόλλων Ερέτριας παίρνοντας τα καλά νέα από του Ζωγράφου όπου ο Ηλυσιακός έμεινε στο ισόπαλο 0-0 με τον Άγιο Ιερόθεο, με την απόσταση από την δεύτερη θέση να μειώνεται στο -1 και πλέον όλα είναι ανοικτά.

Στα πρώτα τριάντα λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα της Μυτιλήνης δεν μπορούσε να διασπάσει εύκολα την καλή άμυνα της Ερέτριας με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα. Μοναδική καλή φάση σε αυτό το διάστημα έγινε στο 28΄ με το σουτ του Ποτουρίδη να περνάει λίγο δίπλα από τα δοκάρια.
Στο 39ο λεπτό ο Αιολικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Θέμη Ποτουρίδη, μετά από κόρνερ του Διαμαντίδη και ασίστ του Κατσίκη. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 και πάλι με σκόρερ τον Ποτουρίδη, με την φάση να ξεκινάει από το σουτ του Κατσίκη και την λάθος εκτίμηση του γκολκίπερ Ναβροζίδη.

Στο δεύτερο μέρος ο Αιολικός μπήκε αποφασισμένος να πετύχει και άλλα γκολ. Στο 57΄ έκανε το 3-0 με κεφαλιά του Τσουβαλτσίδη, μετά από καρφωτή  κεφαλιά του Ποτουρίδη που κατέληξε στο δοκάρι.
Η ομάδα της Μυτιλήνης είχε και δεύτερο δοκάρι στο 70΄ με τον Τσουβαλτσίδη. Στο 73΄ ο Ποτουρίδης έκανε σουτ από κοντά βλέποντας τον Ναβροζίδη να αποκρούει σε κόρνερ. Με τη συμπλήρωση 82 λεπτών ο Τσουβαλτσίδης δοκίμασε το πόδι του με τον τερματοφύλακα να αποκρούει, ενώ στο 90+2 ο Αιολικός πέτυχε το κερασάκι στην τούρτα με σκόρερ τον Καπταγιάννη μετά από δική του όμορφη ενέργεια.

Συνθέσεις:

Αιολικός (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Μπουζούρας, Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης (90' Καπταγιάννης), Τσομπανέλλης (76' Παπαδόπουλος), Τζόρνταν (87' Λαμπράκης), Ποτουρίδης, Διαμαντίδης (67' Καλόμπο), Τσουβαλτσίδης

Απόλλων Ερέτριας (Δ.  Βαλκάνος): Ναβροζίδης, Μπαλόζι, Ζαχαρόπουλος, Σμπιλίρης, Πετράκης (60' Κικίδης), Καλοχωρίδης, Ευγενίου (60' Μώρος), Αγκελή, Σέολ, Τόπα (76' Παντελής), Τσίγκας