17/12/2018 - 08:07

Αιολικός - Χαλκίδα 1-0

Μπορεί το 1-0 του Αιολικού κόντρα στην Χαλκίδα να φαίνεται φτωχό, όμως η ομάδα της Μυτιλήνης πήρε αυτό που ήθελε δηλαδή τη νίκη έχοντας μάλιστα και τρία δοκάρια στην αναμέτρηση.

Οι Μυτιληνιοί μπήκαν καλά στο παιχνίδι δημιουργώντας την πρώτη καλή στιγμή στο 3΄ με τον Βεζιρτζόγλου να πλασάρει τον Ανδρούτσο και τη μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι στην πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα. Η Χαλκίδα είχε την πρώτη της ευκαιρία στο 14ο λεπτό όταν το σουτ από τον Χαραλαμπίδη μπλόκαρε ο Κουμπάς που πήρε γάντια βασικού σε αυτό το παιχνίδι, ενώ στο 36΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μία καλή στιγμή με τον Σταματούκο το σουτ του οποίου απόκρουσε εντυπωσιακά ο Κουμπάς. Στο 42΄ ο Αιολικός σημείωσε γκολ με τον Δημήτρη Βεζιρτζόγλου μετά από κάθετη πάσα του Ποτουρίδη το οποίο όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή με τον Ποτουρίδη που έπιασε ανάποδο ψαλίδι το οποίο απόκρουσε ο Ανδρούτσος. Αλλά με τη συμπλήρωση 49 λεπτών στην αναμέτρηση ο Αιολικός βρήκε το πολυπόθητο γκολ το οποίο έβαλε ο Θέμης Ποτουρίδης, με τη φάση να ξεκινάει από δοκάρι του Τσουβαλτσίδη, τη μπάλα να φτάνει στον φορ των Μυτιληνιών και αυτός από κοντά σημείωσε το 1-0. Στη συνέχεια η Χαλκίδα έφτασε πολύ κοντά στο 1-1 αλλά, το πλασέ του Νυφαδόπουλου στο 68΄ (πέρυσι έπαιζε στον Αιολικό) αποκρούστηκε στη γραμμή από τον Τσουβαλτσίδη.

Ένα γκολ ήταν αρκετό για να πάρει το τρίποντο ο Αιολικός
Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Αιολικός έψαχνε ένα ακόμη γκολ που θα του κλείδωνε τη νίκη και παραλίγο να το καταφέρει στο 82΄ αλλά το σουτ του Βαλιού σταμάτησε στο δοκάρι που ήταν το τρίτο για τους γηπεδούχους. Στο 87ο λεπτό η Χαλκίδα έβαλε γκολ με τον Χαραλαμπίδη το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπασινάς πήγε να κάνει σουτ με τον Κουμπά να μαζεύει. Έτσι ο Αιολικός πήρε μία σημαντική νίκη την οποία έπρεπε να κατακτήσει, μειώνοντας πλέον τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους τέσσερις βαθμούς μετά την ισοπαλία του Ηλυσιακού στη Σαντορίνη με τη Θύελλα Καμαρίου.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Αδαμόπουλος (57΄ Τιάγκο), Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσουβαλτσίδης, Ποτουρίδης (75΄ Τσομπανέλλης), Βεζιρτζόγλου (88΄ Παπαδόπουλος), Βουτσιώτης (92΄ Σεφουλάι)

Χαλκίδα (Δ. Λύκος): Ανδρούτσος, Δούλος, Γιαλαμίδης, Σχίζας, Μπουζούρας, Πατερίτσας, Ντάμπος (90΄ Μήλιος), Νυφαδόπουλος (77΄ Τόλης), Παπαδάκης, Χαραλαμπίδης (88΄ Παλαιολόγος), Σταματούκος (62΄ Μπασινάς)