01/04/2019 - 06:44

Αιολικός: και τώρα μπαράζ για Β Εθνική

Ο Αιολικός εξασφάλισε και μαθηματικά την συμμετοχή του στα μπαράζ ανόδου προς τη Football League μέσο της δεύτερης θέσης μετά το δικό του 2-1 με τον Πανθηραικό εκμεταλλευόμενος στο έπακρο και την ήττα του Ηλυσιακού από το Αιγάλεω με 2-0.

Η ομάδα της Μυτιλήνης μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και στο τρίτο λεπτό είχε την πρώτη της καλή στιγμή με τον Βουτσίωτη να κάνει όμορφη ατομική ενέργεια, η μπάλα πήρε ύψος και από τον δυνατό άνετο κατέληξε κόρνερ με την παρέμβαση του Πέκα. Στο 12΄ οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου αυτή την φορά με τον Μπουζούρα με το σουτ να καταλήγει λίγο δίπλα από τα δοκάρια. Στο 15΄ ήταν η σειρά του Διαμαντίδη να απειλήσει, ενώ στο 29΄ ο ίδιος παίκτης με σουτ έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Διαμαντή.

Στο 33ο λεπτό ο Τζόρνταν έδωσε στον Βουτσιώτη που έκανε σουτ, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Πανθηραικού και έφυγε κόρνερ. Με τη συμπλήρωση σαράντα λεπτών στην αναμέτρηση ο Αιολικός κέρδισε πέναλτι σε πρώτη του Τσουβαλτσίδη στην περιοχή από μαρκάρισμα του Κεσίδη με τον Βουτσίωτη να ευστοχεί για το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίκτες και κόσμο.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Μυτιλήνης έχοντας το υπέρ της 1-0, μπήκε και πάλι δυνατά και στο 47΄ είχε καλή στιγμή για το 2-0 όταν μετά από σέντρα του Βουτσίωτη, ο Κατσίκης από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 57΄ το φάουλ του Κόντι από πλευράς Πανθηραικού πέρασε έξω, ενώ στο 60΄ ήταν η σειρά του Αιολικού να απειλήσει με το σουτ του Ποτουρίδη που κατέληξε στα χέρια του Διαμαντή.

Στη συνέχεια και στο 77΄ οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για πέναλτι πάνω στον Χουζούρη, όμως δύο λεπτά αργότερα η ομάδα της Σαντορίνης έφτασε στην ισοφάριση με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τσίγκρο, η μπάλα πήρε φάλτσα από τον δυνατό αέρα και κατέληξε στα δίχτυα του Κουμπά. Ο Αιολικός προσπάθησε να πάρει εκ νέου προβάδισμα και στο 81΄, ο Λαλάς συγκράτησε τη μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου αυτός σέντραρε για τον Κατσίκη που με όμορφο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά με το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Μπακογιάννη να βρίσκει όλους όσους είναι στην ομάδα μαζί και με τον κόσμο που έδωσε βροντερό παρόν στο γήπεδο να πανηγυρίζουν αυτή την επιτυχία με επόμενο στόχο τα μπαράζ ανόδου για τη Football League.

Να σημειωθεί πως ο Αιολικός τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες αφού στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Τσομπανέλλης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Συνθέσεις

Αιολικός (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Μπουζούρας, Βουτσιώτης (70' Λαλάς), Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσουβαλτσίδης, Τσομπανέλλης, Ποτουρίδης (93' Καλόμπο), Διαμαντίδης (86' Καπταγιάννης), Τζόρνταν (66' Λαμπράκης)

Πανθηραικός (Σιλεβίστας): Ζώντος, Χουζούρης, Τσίγκρος (86' Βλαβιανός), Μπιρμπίλι (46' Αγοραστός), Παληγεώργος, Κεσίδης, Πολυκρέτης, Πέκα (46' Λαμπρόπουλος), Γαϊδαρτζής, Κόντι, Μπουρούς