29/04/2024 - 20:30

Αιολικός – ΠΑΟΚ Β' "Άσσος" στο ημίχρονο, "διπλό" στο τελικό σκορ

Την παραμονή του στην Super League 2, οριστικοποίησε και μαθηματικά ο ΠΑΟΚ Β'. Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν του Αιολικού με 2-1 και σώθηκαν, ενώ οι νησιώτες ουσιαστικά κυνηγάνε ένα θαύμα.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο ΠΑΟΚ Β' κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας του Αιολικού με 2-1 και να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή του στην Super League 2. Με το τρίποντο αυτό οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τους 30 βαθμούς και με 3 αγωνιστικές να απομένουν είναι και τυπικά στην κατηγορία, ενώ οι νησιώτες έμειναν στους 15, 6 λιγότερους από την Αναγέννηση Καρδίτσας και ουσιαστικά κυνηγάνε πλέον ένα θαύμα.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 34' με τον Ζάκαριτς, με το 1-0 να μένει ως το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μέσα σε 4 λεπτά έκαναν την ανατροπή. Αρχικά ισοφάρισαν με τον Σαποβάλοφ στο 74' και έκαναν το 1-2 με τον Κανίς στο 78' με πέναλτι. Ο ΠΑΟΚ Β' μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ, αλλά η κεφαλιά του Μπράντονιτς σταμάτησε στο δοκάρι.

Σκόρερ: 34′ Ζάκαριτς – 74′ Σαποβάλοφ, 78′ Κανίς

Αιολικός (Γράφας): Ντόκιτς, Αλιατίδης, Γιοκέ, Ζάκαριτς, Μπενίτεζ (83′ Κριμιζάς), Ιγκνάτοβιτς, Καρανίκας, Μπαλογιάννης (78′ Χαμίντοβιτς), Τριανταφυλλάκος (63′ Σίνιτς), Νούλας, Ουνγιαλίδης