04/08/2013 - 21:34

Φιλικός αγώνας στην Τουρκία: Ακίσασπορ - ΑΕΛ Καλλονής 2-0

Μετά από μέτρια απόδοση η ομάδα  της ΑΕΛ Καλλονής  έχασε από την Ακίσα με 2-0 σε φιλικό ματς που έγινε στην ομώνυμη τουρκική πόλη. Η πρώην ομάδα του Φάνη Γκέκα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κυρίως στο β' ημίχρονο όπου και σημειώθηκαν τα δύο γκολ του παιχνιδιού.

Η κόπωση ήταν δεδομένη για την ΑΕΛΚ μας αφού έδωσε υπό συνθήκες καύσωνα δύο συνεχόμενα δύσκολα ματς μέσα σε ένα διήμερο.
(Διαβάστε εδώ για το νικηφόρο αφώνα του Σαββάτου )

Τα γκολ για τους Τούρκους σημείωσαν οι Oumar και Ugur στο 59ο και στο 61ο λεπτό αντίστοιχα.

Να σημειωθεί ότι ο Μιχάλης Κριπιντίρης αποχώρησε τραυματισμένος στο πόδι στο 18ο λεπτό. Αμέσως μετά την επιστροφή της αποστολής αύριο (Δευτέρα) το απόγευμα στη Μυτιλήνη θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία για να διαπιστωθεί το ποιόν και το μέγεθος του τραυματισμού του.

Αυτό ήταν το πέμπτο δυνατό τεστ για την Καλλονή μας, ενώ γίνονται προσπάθειες να κλειστεί ένα ακόμη φιλικό ματς πριν το εναρκτήριο ματς του πρωταθλήματος κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ στις 19 του μήνα.

Αρχική ενδεκάδα

Hogg, Χωριανόπουλο, Κριπιντίρη, Αναστασιάδη, Ποντάνι, Φαρία, Μαρσέλο, Γκαρσία, Λεοζίνιο, Μανούσο, Καζάκη

Ροή αλλαγών

Ο Κριπιντίρης θα περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου και στη θέση του μπαίνει ο Λεάντρο Πίντο | 18'

Σιδεράκης στη θέση του Hogg | 30'

Οι Γάλας, Έγκον και Σιλιγαρδάκης στις θέσεις των Μαρσέλο, Καζάκη και Χωριανόπουλου | 46'

Στο 69' ο Μαρσέλο επιστρέφει στο παιχνίδι αντί του Λεοζίνιο και ο Λαμπρόπουλος μπαίνει στη θέση του Ποντάνι