21/11/2010 - 17:51

Ήττα του Αιολικού με 2-1 στη Γλυφάδα

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη ουσιαστικά φάση του αγώνα, αιφνιδιάζοντας απόλυτα τον Αιολικό, που μπήκε σαν υπνωτισμένος στο πρώτο 5λεπτο της αναμέτρησης. Στη συνέχεια ωστόσο, οι παίκτες του Φώτη Κοκκινέλλη αφυπνίστηκαν και με πάθος για την ανατροπή, πήραν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και προσπάθησαν με ώριμο παιχνίδι να φτάσουν στην επίτευξη ενός τέρματος. Μπορεί οι γηπεδούχοι να πλησιάσαν πρώτοι κοντά στο δεύτερο γκολ, όμως ο Καραβασίλης με σωτήρια διπλή επέμβαση στο 14' κράτησε το 1-0.

Ο Αιολικός έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 19ο λεπτό, όμως ο Θεαγένης Διονυσάτος σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Χώνου. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Άκης Μιχαλάκης μπήκε όμορφα μέσα στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ στο 39' ξεκίνησαν οι πρώτες διαμαρτυρίες των Μυτιληνιών για τις υποδείξεις της διαιτητικής τριάδας, όταν ο Μιχάλακης που έβγαινε φάτσα με το γκολ, κόπηκε με ανύπαρκτο οφ σάιντ.

Στην επανάληψη, ο Αιολικός ήταν η μοναδική ομάδα μέσα στο γήπεδο που ήθελε να παίξει μπάλα, αφού ο ΠΑΟΚ Γλυφάδας έψαχνε συνεχώς τρόπους για να παγώσει ο ρυθμός του αγώνα, κάνοντας συνεχώς καθυστέρηση. Η πρώτη καλή φάση του Β' Ημιχρόνου ήταν και πάλι για τον Αιολικό, με τον Τσιταντίνο να σουτάρει από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή και η μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Ο Αιολικός είχε την υπεροχή, όμως οι γηπεδούχοι έκλειναν καλά τους χώρους προς την περιοχή τους, παίζοντας σε πολλές περιπτώσεις και οι 11 πίσω από τη σέντρα. Προς το τελευταίο 20λεπτο, η ομάδα της Μυτιλήνης ρίσκαρε για την ισοφάριση και ο Φώτης Κοκκινέλλης ανακάτεψε την τράπουλα, ρίχνοντας στο ματς τους Παναγιώτη Βουργουτζή και Βαμβουκλή. Λογικό ήταν ο Αιολικός να γίνει ευάλωτος αμυντικά και ο ΠΑΟΚ Γλυφάδας, έστω και από λάθη της άμυνας των Μυτιληνιών, έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αρχικά στο 68' από πάσα του... Καραβασίλη, με τον ίδιο να προλαβαίνει και να διορθώνει τελικά και εν συνεχεία στο 70', με τον Τσετιροκλή αυτή τη φορά να σώζει πάνω στη γραμμή.

Ότι δεν κατάφερε ο ΠΑΟΚ Γλυφάδας στις δύο προαναφερθείες φάσεις, το πέτυχε στο 75ο λεπτό, σε μια ξαφνική αντεπίθεση, για την οποία οι άνθρωποι του Αιολικού διαμαρτυρήθηκαν ότι ξεκίνησε από προφανή θέση οφ σάιντ. Το 2-0 ωστόσο δε λύγισε τον Αιολικό, που συνέχισε να κυνηγά το παιχνίδι. Και παρά τις αλεπάλληλες καθυστερήσεις των γηπεδούχων, βρήκε τον τρόπο μετά από σέντρα του Π. Βουργουτζή να μειώσει στο 88' έστω και με αυτογκόλ, τέρμα που ήταν το πρώτο που δέχεται φέτος ο ΠΑΟΚ Γλυφάδας στην έδρα του. Μετά το 2-1, ο Αιολικός έχασε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση από εκτέλεση κόρνερ του Διονυσάτου, που πέρασε ανεκμετάλλευτο από όλους τους πρωθημένους ποδοσφαιριστές της ομάδας, οι οποίοι κινήθηκαν στην πορεία της μπάλας, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η υπόδειξη οφ σάιντ στην αντεπίθεση του Αιολικού, με του Π. Βουργουτζή και Νταλαμπέκη να βγαίνουν τετ α τετ, απλώς επιβεβαίωσε το γεγονός πως η ομάδα της Μυτιλήνης είχε απέναντι της όχι 11, αλλά 14... ποδοσφαιριστές!     ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:     Υπόδειξη για... τρανταχτά γέλια του βοηθού, που έκοψε για οφ σάιντ αντεπίθεση του Αιολικού με τους Π. Βουργουτζή και Νταλαμπέκη να έχουν μπροστά τους αρκετό ελεύθερο χώρο... [90'] Καθυστερήσεις από τους παίκτες του ΠΑΟΚ Γλυφάδας, που έχουν ταμπουρωθεί όλοι πίσω [89'] Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Αιολικό να πετύχει την ισοφάριση, όταν σε κόρνερ του Διονυσάτου, πετάχτηκαν τρεις παίκτες πάνω στην μπάλα, εκείνη άλλαξε πορεία και κατέληξε ελάχιστα άουτ [88'] ΓΚΟOOOOΛ! 2-1! Έστω και για τα ελάχιστα εναπομείναντα λεπτά ο Αιολικός μπαίνει ξανά στο παιχνίδι, χάρη σε αυτογκόλ του ΠΑΟΚ Γλυφάδας, που προήλθε από σέντρα του Παναγιώτη Βουργουτζή [85'] Αδύναμο σουτ του Βαμβουκλή μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Χώνος [83']Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον αιολικό. Στη θέση του Αλέξη Καδή, περνά ο Πραξιτέλης Βούρος, που μεσοβδόμαδα συμμετείχε και στα δύο φιλικά της Εθνικής μας ομάδας παίδων κόντρα στη Σερβία [75'] ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Κεραυνός Γλυφάδας βάζει πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση με την επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος, σε μια ξαφνική αντεπίθεση, για την οποία ωστόσο οι άνθρωποι του Αιολικού διαμαρτυρήθηκαν πως ξεκίνησε από εμφανή θέση οφ σάιντ [73']Δεύτερη αλλαγή για τον Αιολικό. Στη θέση του Τρακέλλη, περνά ο Βαμβουκλής [71'] Σκληρό φάουλ πάνω στον Γιώργο Τσιταντίνο, στη γραμμή του άουτ, όμως ο διαιτητής Τσιαμούρης κλείνει τα μάτια και δείχνει να συνεχιστεί το ματς, υπό τις έντονες αποδοκιμασίες των φίλων του Αιολικού, αλλά και τις διαμαρτυρίες του πάγκου της ομάδας της Μυτιλήνης [70'] Εξαιρετική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ Γλυφάδας, όμως ο Τσετιροκλής, πάνω στη γραμμή, σαν από μηχανής θεός έσωσε τον Αιολικό από την παραβίαση της εστίας του για δεύτερη φορά στο σημερινό ματς Σχόλιο αγώνα ~ Ο Φώτης Κοκκινέλλης προσπαθεί να κάνει την ομάδα του περισσότερο επιθετική, με την είσοδο του Π. Βουργουτζή, ώστε να εκμεταλλευτεί με κάποιο γκολ την ανωτερότητα της ομάδας του σε αυτό το σημείο του αγώνα. Έντονα παράπονα εξακολουθούν να έχουν οι άνθρωποι της ομάδας της Μυτιλήνης από τη διαιτησία του Τσιαμούρη [68'] Σοβαρό λάθος του Μιχάλη Καραβασίλη, που δίνει με τα χέρια την μπάλα κατ' ευθείαν σε αντίπαλο επιθετικό, όμως με γρήγορη έξοδο, πρόλαβε και έσωσε την εστία του, πριν εκείνος γίνει απειλητικός [67']Πρώτη αλλαγή για τον Φώτη Κοκκινέλλη, που περνά στο ματς τον Παναγιώτη Βουργουτζή, στη θέση του Τάσου Σπύρου [66'] Κόρνερ για τον Αιολικό, που εκτελείται με κοντινή πάσα, ο Καφαλούκος σεντράρει παράλληλα όμως η μπαλά από πολλά ποδιά και καταλήγει άουτ [64'] Φάουλ σε καλή θέση για τον Αιολικό, το εκτέλεσε απ' ευθείας ο Διονυσάτος, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης ο τερματοφύλακας Χώνος έδιωξε με υπερένταση το καλοχτυπημένο κόρνερ του Θεαγένη... [54'] Κίτρινη κάρτα στον Τρακέλλη [48'] Γρήγορη αντεπίθεση για τον Αιολικό, με τον Τσιταντίνο να μπαίνει από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, όμως το δυνατό του σουτ απέκρουσε ο τερματοφύλακας Χώνος [47'] Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ Γλυφάδας, που έφερε πολλούς παίκτες στην εστία του Καραβασίλη, εκτελέστηκε όμως άσχημα και απομάκρυνε ο Τσετιροκλής [46']Έναρξη Β' Ημιχρόνου Σχόλιο αγώνα ~ Ο Αιολικός, παρά το ότι βρίσκεται πίσω στο σκορ, δείχνει με την απόδοσή του σε αυτό το πρώτο 45λεπτο πως δικαιούται κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, ενώ έχει και δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία του Τσιαμούρη και κυρίως από τις υποδείξεις των βοηθων του Βλαντή και Κουρομιχελάκη. ο Φώτης Κοκκινέλλης ξεκίνησε στην 11άδα με φρέσκα πρόσωπα, όπως τους Σπύρου και Τρακέλλη, δείχνοντας πως υπολογίζει όλους τους ποδοσφαιριστές του και μένει να δούμε, αν θα μπορέσει η ομάδα να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από τη Γλυφάδα... [45']Λήξη Α' Ημιχρόνου, ΠΑΟΚ Γλυφάδας - Αιολικός 1-0 [39']Γρήγορη αντεπίθεση του Αιολικού και κάθετη πάσα προς τον Μιχαλάκη, που υποδεικνύεται λανθασμένα σε θέση οφ σάιντ [36'] Έπειτα από κόρνερ του Κεραυνού Γλυφάδας, ο Καραβασίλης είδε την κεφαλιά του επιθετικού των γηπεδούχων να καταλήγει ελάχιστα άουτ, σε μια φάση που οι παίκτες του Αιολικού διαμαρτυρήθηκαν στο διαιτητή για φάουλ στη διεκδίκηση της μπάλας στον αέρα πάνω στον Αλέξη Δάρρα Σχόλιο αγώνα ~ Ο Αιολικός δέχθηκε την απόλυτη ψυχρολουσία στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και φορτώθηκε στις πλάτες του το γρήγορο γκολ του ΠΑΟΚ Γλυφάδας. Ωστόσο στη συνέχεια ισορρόπησε το ματς, πήρε τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου και θα μπορούσε να έχει πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Η εικόνα του αγώνα αυτή τη στιγμή, δείχνει πως η ομάδα της Μυτιλήνης στέκεται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως το σκορ γράφει 1-0... [32'] Καλή ευκαιρία για τον Αιολικό με τον Άκη Μιχαλάκη, που μπήκε μέσα στην περιοχή, επειχείρησε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ [19'] Δοκάρι σε σουτ του Θεαγένη Διονυσάτου για τον Αιολικό... [14'] Πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ ο ΠΑΟΚ Γλυφάδας, όμως ο Μιχάλης Καραβασίλης με διπλή απόκρουση σε εξ' επαφής προσπάθειες των γηπεδούχων, κρατά τον Αιολικό μέσα στο ματς...  [5'] ΓΚΟΛ! 1-0! O ΠΑΟΚ Γλυφάδας άνοιξε το σκορ στην πρώτη φάση του αγώνα, με κοντινή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, που δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Μιχάλης Καραβασίλης [1']Έναρξη αγώνα Οι συνθέσεις των ομάδων: ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Καραβασίλης, Δάρρας, Σπύρου, Τρακέλλης, Καφαλούκος, Καδής, Τσετιροκλής, Διονυσάτος, Μιχαλάκης, Νταλαμπέκης, Τσιταντίνος Στον πάγκο: Κροτσίδας, Βουργουτζής Π., Βαμβουκλής, Αλισανδράτος, Σκαλοχωρίτης, Μουτζούρης, Βούρος ΠΑΟΚ Γλυφάδας: Χώνος, Κουρκούλας, Κόκκαλης, Νικολόπουλος, Κούρος Π., Γούλας, Γεωργίου, Μηνάς, Καζαντζής, Σκαρμούτσος, Γκοτσιβλάς Στον πάγκο: Τσόγκας, Κούρος Ι., Αλεξόπουλος, Λιονής, Κορτσινίδης, Κατσούδας, Πούλος 14:55 ~ Στην ίδια κερκίδα κάθονται οι φίλαθλοι των δύο ομάδων, σε μια ατμόσφαιρα πολύ φιλόξενη για τους Μυτιληνιούς που βρίσκονται στο γήπεδο της Γλυφάδας. Δεν ξεπερνούν τους 100 συνολικά σε αριθμό οι θεατές. 14:41 ~ Άψογη η φιλοξενία των ανθρώπων της ομάδας της Γλυφάδας στην αποστολή, αλλά και τους φιλάθλους του Αιολικού, στους οποίους μάλιστα χορήγησαν ένα μπλοκ εισιτηρίων για να παρακολουθήσουν δωρεάν το σημερινό ματς...     πηγη: sportlesvos.gr