22/01/2023 - 19:09

Το Πάτραι νίκησε τον Αιολικό!

Μεγάλη νίκη για το Πάτραι  το οποίο έκανε σπουδαίο παιχνίδι  και νίκησε με 1-0  του πρωτοπόρου Αιολικού.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις ο Αιολικός ήταν κυρίαρχος έχοντας την κατοχή δίχως όμως να μπορεί εύκολα να κάνει τελική προσπάθεια. Κάποια σουτ από τον Αποστολόπουλο και το Μακρή πέρασαν άουτ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος το απευθείας φάουλ του Σαμπανέι έβαλε τον Αιολικό στο 61′ να κυνηγάει στο σκορ και μόνη αξιόλογη φάση ήταν η κεφαλιά του Μακρή που έβγαλε εντυπωσιακά ο Δημοπουλος

Στα άλλα ματς που αφοράνε την κορυφή η Ρόδος επικράτησε 2-0 του Φοίνικα και πέρασε στην 1η θέση ενώ στη θέση μαζι με τον Αιολικό είναι η Μύκονος που κέρδισε στις καθυστερήσεις 3-1 τον Ιάλυσο και ο Πανιώνιος που κέρδισε 1-3 στο Διαβολίτσι.

Ο Αιολικός είχε στην Πάτρα την υποστήριξη από περίπου 50 φίλους του που ταξίδεψαν από την Αθήνα αλλά και φοιτητές με καταγωγή από τη Λέσβο που διαμένουν στην αχαϊκή πρωτεύουσα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΕ Μυκόνου-Ιάλυσος Ρόδου 3-1 (64′ Ράγια, 89′ Αχείμαστος, 94′ Τράκας / 72′ Μπουσμπίμπα)

ΑΠΣ Πάτραι-Αιολικός 1-0 (61′ Σαμπανέι)

Παναργειακός-Πανγυθεατικός 4-1 (7′, 36′, 66′ Καμπεράι, 85′ Τσιώλης / 89′ )

Διαβολίτσι-Πανιώνιος 1-3 (90′ / 6′ Γεωργούσης, 43′ Τσίπρας, 55 πεν. Γρόντης)

Αίας Γαστούνης-Πανηλειακός 3-0 (10′, 41′, 64′ Κουλούρης)

Ρόδος-Φοίνικας Νέας Επιδαύρου 2-0 (2′ Μπαρμπαρούσης, 80′ Κάμπα)

ΑΟ Πυλίου Κω-Ερμιονίδα 3-1 (24′ Βουκομάνοβιτς, 43′, 79′ Δρόσος / 22′ Τσόφλιος)