Ελλάδα

12/06/2012 - 21:24

Euro: Εχασε με τη... σέντρα η Ελλάδα

Η Εθνική Ελλάδας δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τσεχία για την δεύτερη αγωνιστική του α' ομίλου στο Euro, ηττήθηκε 2-1 και απομακρύνθηκε από τον στόχο της πρόκρισης στην προημιτελική φάση. Οι διεθνείς μας πλήρωσαν την αδράνεια των πρώτων έξι λεπτών, όταν δέχθηκαν δύο γκολ από τον Γίρασεκ στο 3' και τον Πίλαρ στο 6'. Παρά το τέρμα που πέτυχε ο Γκέκας στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου (53'), η Ελλάδα δεν τα κατάφερε και πλέον θέλει μόνο νίκη στο τελευταίο παιχνίδι με την Ρωσία (και συνδυασμό αποτελεσμάτων) για να ελπίζει... Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, είχε υψωθεί μπροστά στην εθνική μας ένα βουνό πολύ υψηλότερο από το... πολωνικό. Γιατί μπορεί στην πρεμιέρα να βρισκόμασταν πίσω στο σκορ 1-0 και με παίκτη λιγότερο, όμως σήμερα... καταφέραμε να δεχθούμε δύο γκολ στα πρώτα έξι λεπτά, γεγονός πρωτοφανές για τα δεδομένα αυτής της ομάδας. Μόλις στο 3΄ από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Χούμπσμαν, ο Γίρατσεκ έφυγε μόνος και πλάσαρε τον Χαλκιά ανοίγοντας το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα ο Γκέμπρε Σελασιέ πλαγιοκόπησε από δεξιά, σέντραρε παράλληλα και ο Πίλαρ από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Μαθημένη η εθνική μας στο παιχνίδι αναμονής, η εθνική μας δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στα δεδομένα. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι διεθνείς μας δεν πραγματοποίησαν ούτε μία τελική προσπάθεια και το φάσμα της ήττας πλησίαζε επικίνδυνα. Αίφνης, η τύχη άρχισε να χαμογελά στην ελληνική ομάδα. Ο Ροζίτσκι, προφανώς λόγω ενοχλήσεων, αποχώρησε στο ημίχρονο, κόβοντας στη μέση την Τσεχία η οποία έχανε τον πιο δημιουργικό παίκτη της. Χρειαζόταν, όμως, και κάτι ακόμα...

Στο 53΄ από μια εντελώς ακίνδυνη σέντρα του Σαμαρά, ο Τσέχ και ο Σίβοκ υπέπεσαν σε τραγικό σφάλμα και η μπάλα στρώθηκε μπροστά στον Γκέκα, ο οποίος σε κενή εστία μείωσε σε 2-1. Ηταν η πρώτη τελική προσπάθεια της εθνικής, ένα γκολ "καρμπόν" με αυτό εναντίον της Πολωνίας, σχεδόν στο ίδιο χρονικό σημείο, από παίκτη που μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο! Βέβαια, εναντίον των Πολωνών ένα γκολ ήταν αρκετό για να αποφύγει την ήττα η Ελλάδα. Σήμερα, θα χρειαζόταν κάτι παραπάνω... Δεν το είχε, καθώς στα υπόλοιπα 40 λεπτά δεν δημιούργησε ούτε "υποψία" ευκαιρίας και ηττήθηκε φυσιολογικά. Αυτό σημαίνει ότι για να ελπίζει σε πρόκριση στους "8" πρέπει να νικήσει τη Ρωσία το προσεχές Σάββατο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3΄ ΓΚΟΛ! Η Τσεχία ανοίγει το σκορ με τον Γίρατσεκ

6΄ ΓΚΟΛ! Πριν καλά καλά συνειδητοποιήσουν οι διεθνείς μας τί συμβαίνει, ο Πίλαρ δείνει προβάδισμα δύο τερμάτων στους Τσέχους

19΄ Σούτ του Πίλαρ, η μπάλα άουτ

23΄ Αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα, καθώς ο Κώστας Χαλκιάς αποχωρεί τραυματίας

29΄ Πολύ δύσκολη απόκρουση του Σηφάλη σε σουτ του Ροζίτσκι έξω από την περιοχή

41΄ Ο Φωτάκης σκοράρει με κεφαλιά, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ

53΄ ΓΚΟΛ! Από λάθος συνεννόηση Τσεχ-Σίβοκ, η μπάλα φτάνει στον Γκέκα, που σε κενή εστία μειώνει σε 2-

Διαιτητής: Στεφάν Λανουά (Γαλλία)

Κίτρινες: Σαλπιγγίδης, Τοροσίδης - Γίρατσεκ, Ροζίτσκι, Κόλαρ

ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς (23΄ λ.τρ. Σηφάκης), Τοροσίδης, Χολέμπας, Κατσουράνης, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Μανιάτης, Φωτάκης (46΄ Γκέκας), Σαλπιγγίδης, Καραγκούνης, Φορτούνης (71΄ Μήτρογλου), Σαμαράς

ΤΣΕΧΙΑ (Μίχαλ Μπίλεκ): Τσεχ, Γκέμπρε Σελασιέ, Κάντλετς, Σίβοκ, Λιμπέρσκι, Πλάσιλ, Γίρατσεκ, Πίλαρ, Χούμπσμαν, Ροζίτσκι (46΄ Κόλαρ, 90΄ Ράιτοραλ), Μπάρος (64΄ Πέκχαρτ)