Πανελλαδικές 2026: Τα μαθήματα που «έκοψαν» τους υποψηφίους – Η ακτινογραφία των βαθμολογιών
Με την ανακοίνωση των βαθμολογιών στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2026, η αγωνία χιλιάδων υποψηφίων σε ΓΕΛ και ΕΠΑΛ πέρασε πλέον από το στάδιο της αναμονής στο στάδιο της ανάλυσης. Οι αριθμοί δεν λένε όλη την ιστορία, αλλά λένε αρκετά: αποτυπώνουν πού δυσκολεύτηκαν οι υποψήφιοι, ποια μαθήματα λειτούργησαν ως «κόφτες» και ποια πεδία αναμένεται να δεχθούν τη μεγαλύτερη πίεση στη διαμόρφωση των Βάσεων Εισαγωγής 2026 και της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής.
Τα επίσημα στατιστικά των βαθμολογικών επιδόσεων δείχνουν μια εικόνα με έντονες αντιθέσεις. Από τη μία, υπάρχουν μαθήματα στα οποία συγκεντρώθηκαν υψηλά ποσοστά αριστούχων. Από την άλλη, σε κρίσιμα μαθήματα προσανατολισμού καταγράφονται μεγάλα ποσοστά γραπτών κάτω από το 10, με αποτέλεσμα η φετινή κίνηση των βάσεων να αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Αποτελέσματα Πανελλαδικών 2026: Δείτε εδώ τις βαθμολογίες
Οι υποψήφιοι μπορούν να δουν τις βαθμολογίες τους στην επίσημη ηλεκτρονική πλατφόρμα του Υπουργείου Παιδείας, ενώ ταυτόχρονα ξεκινά η περίοδος της πιο κρίσιμης απόφασης: η σωστή συμπλήρωση του Μηχανογραφικού Δελτίου.
Το πλήθος των υποψηφίων στα ΓΕΛ
Στα Γενικά Λύκεια, ο μεγαλύτερος όγκος υποψηφίων συγκεντρώνεται στο 4ο Πεδίο, δηλαδή στις Σπουδές Οικονομίας και Πληροφορικής. Συνολικά, στα ΓΕΛ καταγράφονται 75.109 υποψήφιοι.
| Ομάδα Προσανατολισμού ΓΕΛ | Σύνολο υποψηφίων | Ποσοστό επί του συνόλου |
|---|---|---|
| Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής | 28.978 | 38,58% |
| Ανθρωπιστικών Σπουδών | 19.260 | 25,64% |
| Θετικών Σπουδών | 13.805 | 18,38% |
| Σπουδών Υγείας | 13.066 | 17,40% |
| Σύνολο ΓΕΛ | 75.109 | 100% |
Το στοιχείο αυτό έχει σημασία, γιατί στο πολυπληθέστερο πεδίο, το 4ο, καταγράφεται και το υψηλότερο ποσοστό χαμηλών επιδόσεων σε βασικό μάθημα: τα Μαθηματικά.
Το πλήθος των υποψηφίων στα ΕΠΑΛ
Στα ΕΠΑΛ, ο συνολικός αριθμός υποψηφίων ανέρχεται σε 13.923. Ο μεγαλύτερος τομέας είναι ο τομέας Υγείας - Πρόνοιας - Ευεξίας, με 4.371 υποψηφίους.
| Τομέας ΕΠΑΛ | Σύνολο υποψηφίων | Ποσοστό επί του συνόλου |
| Υγείας - Πρόνοιας - Ευεξίας | 4.371 | 31,39% |
| Διοίκησης και Οικονομίας | 2.570 | 18,46% |
| Πληροφορικής | 1.750 | 12,57% |
| Μηχανολογίας | 1.553 | 11,15% |
| Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού | 1.258 | 9,04% |
| Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος | 790 | 5,67% |
| Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων | 689 | 4,95% |
| Εφαρμοσμένων Τεχνών | 483 | 3,47% |
| Δομικών Έργων | 459 | 3,30% |
| Σύνολο ΕΠΑΛ | 13.923 | 100% |
Η κατανομή δείχνει ότι οι επιλογές των υποψηφίων στα ΕΠΑΛ παραμένουν έντονα προσανατολισμένες σε τομείς με επαγγελματική προοπτική, όπως η υγεία, η οικονομία, η πληροφορική και οι τεχνικές ειδικότητες.
Η μεγάλη εικόνα στα ΓΕΛ: Πού καταγράφονται οι χαμηλότερες επιδόσεις
Στη Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία Γενικής Παιδείας, σε σύνολο 74.854 υποψηφίων των ημερήσιων ΓΕΛ, το 15,73% έγραψε κάτω από τη βάση. Η εικόνα είναι σαφώς καλύτερη από τα περισσότερα μαθήματα προσανατολισμού.
Εκεί, όμως, αρχίζει η πραγματική πίεση των αριθμών. Τα υψηλότερα ποσοστά κάτω από το 10 στα ημερήσια ΓΕΛ καταγράφονται στα εξής μαθήματα:
| Μάθημα / Πεδίο | Υποψήφιοι | Κάτω από 10 |
| Μαθηματικά – Οικονομίας και Πληροφορικής | 28.561 | 64,07% |
| Αρχαία Ελληνικά – Ανθρωπιστικών | 18.977 | 55,67% |
| Ιστορία – Ανθρωπιστικών | 19.009 | 52,10% |
| Οικονομία – Οικονομίας και Πληροφορικής | 28.307 | 48,09% |
| Χημεία – Σπουδών Υγείας | 12.958 | 43,06% |
| Πληροφορική – Οικονομίας και Πληροφορικής | 28.682 | 41,13% |
| Χημεία – Θετικών Σπουδών | 13.729 | 40,38% |
| Φυσική – Σπουδών Υγείας | 12.942 | 39,71% |
Το πιο βαρύ εύρημα αφορά τα Μαθηματικά του 4ου Πεδίου. Σχεδόν δύο στους τρεις υποψηφίους έγραψαν κάτω από τη βάση. Αυτό δεν είναι απλώς ένα στατιστικό. Είναι δείκτης πίεσης για ένα πεδίο με τον μεγαλύτερο αριθμό υποψηφίων στα ΓΕΛ.
1ο Πεδίο: Τα Αρχαία και η Ιστορία έβαλαν δύσκολα
Στο 1ο Επιστημονικό Πεδίο, τα στοιχεία δείχνουν ότι τα Αρχαία Ελληνικά και η Ιστορία ήταν τα δύο μεγάλα εμπόδια.
| Μάθημα | Υποψήφιοι | Κάτω από 10 | Από 10 έως 20 |
| Αρχαία Ελληνικά | 18.977 | 55,67% | 44,33% |
| Ιστορία | 19.009 | 52,10% | 47,90% |
| Λατινικά | 18.897 | 34,97% | 65,03% |
| Νεοελληνική Γλώσσα | 19.149 | 15,02% | 84,98% |
Τα Αρχαία παραμένουν το πιο απαιτητικό μάθημα του πεδίου, ενώ η Ιστορία κινείται επίσης σε πολύ υψηλό ποσοστό κάτω από τη βάση. Αντίθετα, τα Λατινικά εμφανίζουν σαφώς πιο ισορροπημένη εικόνα.
2ο Πεδίο: Η Χημεία πιέζει περισσότερο από τα Μαθηματικά
Στο 2ο Πεδίο, δηλαδή στις Θετικές Σπουδές, η μεγαλύτερη δυσκολία δεν εντοπίζεται στα Μαθηματικά, αλλά στη Χημεία.
| Μάθημα | Υποψήφιοι | Κάτω από 10 | Από 10 έως 20 |
| Χημεία | 13.729 | 40,38% | 59,62% |
| Φυσική | 13.713 | 28,44% | 71,56% |
| Μαθηματικά | 13.785 | 22,66% | 77,34% |
| Νεοελληνική Γλώσσα | 13.779 | 6,97% | 93,03% |
Η εικόνα εδώ είναι πιο συγκρατημένη σε σχέση με άλλα πεδία. Τα Μαθηματικά έχουν σημαντικά χαμηλότερο ποσοστό κάτω από τη βάση σε σχέση με το 4ο Πεδίο, γεγονός που δείχνει ότι το προφίλ των υποψηφίων και η στόχευση των σχολών παίζουν καθοριστικό ρόλο.
3ο Πεδίο: Χημεία και Φυσική σε υψηλή πίεση
Στο Πεδίο Σπουδών Υγείας, η Χημεία καταγράφει το υψηλότερο ποσοστό κάτω από τη βάση, ενώ ακολουθούν η Φυσική και η Βιολογία.
| Μάθημα | Υποψήφιοι | Κάτω από 10 | Από 10 έως 20 |
| Χημεία | 12.958 | 43,06% | 56,94% |
| Φυσική | 12.942 | 39,71% | 60,29% |
| Βιολογία | 13.018 | 34,78% | 65,22% |
| Νεοελληνική Γλώσσα | 13.026 | 7,85% | 92,15% |
Το 3ο Πεδίο έχει πάντα υψηλές προσδοκίες, λόγω των σχολών Υγείας. Τα φετινά στοιχεία δείχνουν ότι η Χημεία και η Φυσική μπορούν να λειτουργήσουν ως ρυθμιστές στη μάχη των υψηλόβαθμων τμημάτων.
4ο Πεδίο: Το μεγάλο «ρήγμα» στα Μαθηματικά
Στο 4ο Πεδίο, η εικόνα είναι η πιο ανησυχητική. Τα Μαθηματικά συγκεντρώνουν το υψηλότερο ποσοστό γραπτών κάτω από το 10 μεταξύ των βασικών μαθημάτων των ΓΕΛ.
| Μάθημα | Υποψήφιοι | Κάτω από 10 | Από 10 έως 20 |
| Μαθηματικά | 28.561 | 64,07% | 35,93% |
| Οικονομία | 28.307 | 48,09% | 51,91% |
| Πληροφορική | 28.682 | 41,13% | 58,87% |
| Νεοελληνική Γλώσσα | 28.900 | 23,92% | 76,08% |
Η εικόνα αυτή αναμένεται να επηρεάσει σημαντικά τη συζήτηση για τις βάσεις σε σχολές οικονομίας, διοίκησης, πληροφορικής και συναφών αντικειμένων. Ειδικά όπου τα Μαθηματικά έχουν αυξημένη βαρύτητα, η πίεση γίνεται ακόμη πιο έντονη.
Οι αριστούχοι: Πού συγκεντρώθηκαν οι βαθμοί 18-20
Η άλλη πλευρά της εικόνας είναι οι υψηλές επιδόσεις. Στα ημερήσια ΓΕΛ, το μεγαλύτερο ποσοστό αριστούχων στην κλίμακα 18-20 καταγράφεται στη Φυσική, με 30,06%.
| Μάθημα ΓΕΛ | Υποψήφιοι | Βαθμοί 18-20 |
| Φυσική | 26.655 | 30,06% |
| Λατινικά | 18.897 | 22,65% |
| Πληροφορική | 28.682 | 16,41% |
| Χημεία | 26.687 | 15,87% |
| Οικονομία | 28.307 | 14,22% |
| Ιστορία | 19.009 | 13,69% |
| Βιολογία | 13.018 | 12,51% |
| Μαθηματικά | 42.346 | 8,34% |
| Αρχαία Ελληνικά | 18.977 | 1,51% |
| Νεοελληνική Γλώσσα | 74.854 | 1,12% |
Η Φυσική παρουσιάζει μια ενδιαφέρουσα διπλή εικόνα: έχει σημαντικό ποσοστό κάτω από τη βάση, αλλά ταυτόχρονα και πολύ υψηλό ποσοστό αριστούχων. Με απλά λόγια, είναι μάθημα που ξεχώρισε έντονα τους πολύ καλά προετοιμασμένους από τους υπόλοιπους.
ΕΠΑΛ: Βαριά εικόνα σε Νέα Ελληνικά και Μαθηματικά
Στα ημερήσια ΕΠΑΛ, τα δύο βασικά μαθήματα γενικής παιδείας εμφανίζουν πολύ υψηλά ποσοστά κάτω από τη βάση.
| Μάθημα ΕΠΑΛ Ημερήσια | Υποψήφιοι | Κάτω από 10 | Από 10 έως 20 |
| Νέα Ελληνικά | 13.377 | 53,53% | 46,47% |
| Μαθηματικά - Άλγεβρα | 13.312 | 58,53% | 41,47% |
Στα εσπερινά ΕΠΑΛ, η εικόνα είναι ακόμη πιο δύσκολη στα Μαθηματικά.
| Μάθημα ΕΠΑΛ Εσπερινά | Υποψήφιοι | Κάτω από 10 | Από 10 έως 20 |
| Νέα Ελληνικά | 499 | 50,50% | 49,50% |
| Μαθηματικά - Άλγεβρα | 498 | 65,06% | 34,94% |
Τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι η δυσκολία δεν περιορίζεται μόνο στα μαθήματα ειδικότητας. Υπάρχει σοβαρή πίεση και στον βασικό κορμό των εξεταζόμενων μαθημάτων.
ΕΠΑΛ: Ενδεικτικά μαθήματα με υψηλά ποσοστά κάτω από τη βάση
Στα ημερήσια ΕΠΑΛ, πέρα από τα γενικά μαθήματα, αρκετά μαθήματα ειδικότητας εμφανίζουν πολύ υψηλά ποσοστά κάτω από το 10.
| Μάθημα / Ειδικότητα | Υποψήφιοι | Κάτω από 10 |
| Ανατομία - Φυσιολογία ΙΙ / Κομμωτικής Τέχνης | 197 | 78,17% |
| Στοιχεία Μηχανών / Τεχνικός Οχημάτων | 624 | 76,60% |
| Υγιεινή / Κομμωτικής Τέχνης | 195 | 75,38% |
| Στοιχεία Μηχανών / Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων | 180 | 75,00% |
| Στοιχεία Μηχανών / Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης, Αερισμού και Κλιματισμού | 412 | 74,76% |
| Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις / Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής | 417 | 69,54% |
Η εικόνα των ΕΠΑΛ δείχνει ότι σε αρκετές ειδικότητες η εξέταση δεν λειτούργησε απλώς ως διαδικασία κατάταξης, αλλά ως σκληρό φίλτρο.
Τι δείχνουν τα στοιχεία για τις Βάσεις 2026
Τα στατιστικά των βαθμολογιών δεν αρκούν από μόνα τους για ασφαλή πρόβλεψη των βάσεων. Είναι όμως ο πρώτος μεγάλος δείκτης.
Η συσσώρευση χαμηλών βαθμολογιών σε μαθήματα αυξημένης βαρύτητας μπορεί να πιέσει προς τα κάτω συγκεκριμένα τμήματα και πεδία. Αυτό αφορά κυρίως:
- το 4ο Πεδίο, λόγω των πολύ χαμηλών επιδόσεων στα Μαθηματικά,
- το 1ο Πεδίο, λόγω Αρχαίων και Ιστορίας,
- το 3ο Πεδίο, λόγω της Χημείας και της Φυσικής,
- τα ΕΠΑΛ, όπου τα Μαθηματικά και αρκετά μαθήματα ειδικότητας εμφανίζουν έντονη δυσκολία.
Ωστόσο, η τελική κίνηση των βάσεων θα εξαρτηθεί και από άλλους παράγοντες: τον αριθμό των εισακτέων, τη ζήτηση ανά σχολή, τη γεωγραφική προτίμηση των υποψηφίων, το κόστος σπουδών μακριά από τον τόπο κατοικίας και, φυσικά, τη στρατηγική συμπλήρωση του Μηχανογραφικού.
Το βέβαιο είναι ότι οι Πανελλαδικές 2026 δεν δίνουν μια ενιαία εικόνα. Δίνουν πολλές μικρές εικόνες μαζί. Σε ορισμένα μαθήματα καταγράφεται υψηλή αριστεία. Σε άλλα, η βάση έμεινε μακριά για μεγάλο μέρος των υποψηφίων.