Χρυσός ο Μπολτ και στο Λονδίνο!

Χρυσός ο  Μπολτ και στο Λονδίνο!

&n

bsp;

Με άνεση, στιλ και ολυμπιακό ρεκόρ (9.63) ο ένας και μοναδικός Γιουσέιν Μπολτ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη μεγάλη κούρσα των 100 μέτρων στο Λονδίνο. Πίσω από τον Τζαμαϊκανό υπεραθλητή, ο συμπατριώτης του Γιόχαν Μπλέικ.
Παρά το γεγονός ότι η εκκίνησή του δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή, ο Μπολτ άνοιξε το ρυθμό και μετά τα 70 μέτρα δεν είχε αντίπαλο κάνοντας Ολυμπιακό ρεκόρ.

Στη δεύτερη θέση, πίσω από τον Τζαμαϊκανό σούπερ σταρ, τερμάτισε ο επίσης Τζαμαϊκανός Γιόχαν Μπλέικ ενώ στην τρίτη θέση τελείωσε τον αγώνα ο Αμερικανός Τζάστιν Γκάτλιν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι επτά αθλητές "κατέβηκαν" τα δέκα δευτερόλεπτα, ενώ ο μόνος που δεν τα κατάφερε ήταν ο Ασάφα Πάουελ λόγω ενός τραυματισμού κατά τη διάρκεια της κούρσας.