Εκπαίδευση

15/05/2023 - 13:17

Τα ονόματα των νικητών των 11ων Παλλεσβιακών Μαθητικών Αγώνων Μουσικής 2023

Το Μουσικό Σχολείο Μυτιλήνης με τη στήριξη της Περιφερειακής Δ/νσης Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης Β. Αιγαίου, τη Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Λέσβου, τη Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Λέσβου υπό την αιγίδα του Ν.Π.Δ.Δ. Παιδείας, Πολιτισμού & Αθλητισμού Δήμου Λέσβου και με την υποστήριξη του Συλλόγου φίλων Μουσικής Μυτιλήνης και του πολιτιστικού Συλλόγου «Η Επάνω Σκάλα», πραγματοποίησε με μεγάλη επιτυχία τους 11ους Παλλεσβιακούς Μαθητικούς Αγώνες Μουσικής στις 9 και 10 Μαΐου 2023 στο Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης με τη συμμετοχή 200 μαθητών των Δ’, Ε’ & ΣΤ’ Τάξεων των Δημοτικών Σχολείων του νησιού μας.

Η διαδικασία περιελάμβανε ακρόαση των μαθητών στις 9 και 10 Μαΐου το πρωί και την Τελετή Λήξης στις 10 Μαΐου στις 19:30 με τη συμμετοχή της Παραδοσιακής και της Σύγχρονης Ορχήστρας του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης καθώς και των βραβευθέντων Μουσικών Συνόλων των Δημοτικών Σχολείων.

Ο 11ος χρόνος αποδεικνύει ότι οι συγκεκριμένοι αγώνες μουσικής εξελίσσονται σε ένα σημαντικό θεσμό για το νησί της Λέσβου και μια σταθερή υπόσχεση των υπεύθυνων διοργανωτών. Οφείλουμε να ευχαριστήσουμε λοιπόν για την υλοποίηση των μουσικών αγώνων, τον Αντιδήμαρχο Πολιτισμού και Τουρισμού κ. Παναγιώτη Τσακίρη, τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης τον κ. Κατσαβέλλη Παναγιώτη και τον Πρόεδρο Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Ζαφειρίου Παναγιώτη, την Αντιπεριφερειάρχη Πολιτισμού κα Αντωνέλλη Αναστασία.

Στη συνέχεια, ευχαριστούμε τους αξιόλογους συναδέλφους του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης που είναι σημαντικοί πρωτεργάτες και αρωγοί στην διοργάνωση των αγώνων και αναφέρομαι στον κ. Αλέξανδρο Γεραγωτέλλη (ο εμπνευστής των Παλλεσβιακών αγώνων Μουσικής), την κα Πέμη Βερβέρη και την κα Μαρία Βουγιούκα. Φυσικά, οφείλουμε να ευχαριστήσουμε την επιτροπή των μουσικών αγώνων που απαρτίζεται από έμπειρους και καταρτισμένους εκπαιδευτικούς και μουσικούς. Την διευθύντρια του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης κα Γεωργία Φωτοπούλου και τους εκπαιδευτικούς, μέλη της επιτροπής κ. Αριστείδη Αποστολή, κ. Σπύρο Κριάρη, κ. Παναγιώτη Σαλάνη, κ. Ντίνα Τσαλίκη και κ. Κωνσταντίνο Τσιμιτάκη. Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την ΗΧΩ για την ηχητική κάλυψη των Αγώνων.

Ήταν ένα υπέροχο διήμερο, καθώς το Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης γέμισε με την παρουσία παιδιών γεμάτο όνειρα, ταλέντο και αγάπη γι’ αυτό που κάνουν. Για τον λόγο αυτόν αξίζουν θερμά συγχαρητήρια προς όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος, καθώς στις οικογένειες και τους δασκάλους που στέκονται δίπλα στις προσπάθειες και στην εξέλιξη των παιδιών τους.

 

Αποτελέσματα 11ων Παλλεσβιακών Μαθητικών Αγώνων Μουσικής 2023
1η ημέρα (9/05/2023)
ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

 

Πιάνο

ΒΡΑΒΕΙΟ

Βαλαβάνης Μιχαήλ I 5ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

Καρλατήρας Θεμιστοκλής I Δημοτικό Σχολείο Παμφίλων

Λαγούτατζη Ηλιάνα I Δημοτικό Σχολείο Πέτρας

Λύρα Ουρανία I Δημοτικό Σχολείο Λουτρών

Μαστρογιαννοπούλου Αγγελική I Δημοτικό Σχολείο Βαρειάς

Πατίρη Φαίη I 7ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

Τσάγαλος Παναγιώτης I 15ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ

Παλιβάνης Δημήτρης I 6ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

Παπουτσής Ταξιάρχης I Δημοτικό Σχολείο Λουτρών

Σαλάνη Πελαγία I 15ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

 

 

Αρμόνιο

ΒΡΑΒΕΙΟ

Βερβέρη Χριστίνα I 10ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

Σαμοθράκη Ευτέρπη I 4ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

Τράτας Παναγιώτης I Δημοτικό Σχολείο Λουτρόπολης Θερμής

 

Ακορντεόν

ΒΡΑΒΕΙΟ

Μυλωνά Αθηνά I 4ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

Κιθάρα

ΒΡΑΒΕΙΟ

Βασιλείου Κωνσταντίνος I Δημοτικό Σχολείο Παμφίλων

Μανιάτης Άγγελος I Δημοτικό Σχολείο Λουτρών

Φραγκοπούλου Μαρία I 10ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

Χατζησάββας Αντώνης I 7ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ

Κοπάνου Ευανθία – Μαρία IΔημοτικό Σχολείο Ταξιαρχών

 

ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ

ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ

Κατσιάνος Παναγιώτης IΔημοτικό Σχολείο Παμφίλων

 

ΚΡΟΥΣΤΑ

ΒΡΑΒΕΙΟ

Τράτας Παναγιώτης IΔημοτικό Σχολείο Λουτρόπολης Θερμής

 

 

ΑΤΟΜΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ

ΒΡΑΒΕΙΟ

Δεληγιάννη Ανδριανή I Δημοτικό Σχολείο Παμφίλων

Μυρογιάννη Μιχαέλα – Ματθίλδη I 7ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

Σκοπελίτης Κωνσταντίνος I 6ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

Ψωμάς Χρήστος – Μάριος I 3ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

 

 

ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ

ΒΡΑΒΕΙΟ

Γκράϊ Φουρτ Θάλεια I Δημοτικό Σχολείο Περάματος

Κρυσταλλίδης Κωνσταντίνος IΔημοτικό Σχολείο Παναγιούδας

Λένης Στέφανος I Δημοτικό Σχολείο Παναγιούδας

 

 

ΤΖΟΥΡΑΣ

ΒΡΑΒΕΙΟ

Κατζάνης Θεόδωρος I 1ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ

Τζαννής Μάριος I Δημοτικό Σχολείο Αγιάσου

 

ΣΑΝΤΟΥΡΙ

ΒΡΑΒΕΙΟ

Κουδουνέλλη Άννα I Δημοτικό Σχολείο Αγιάσου

Τραχείλου Μαρία I 9ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

 

Βιολί

ΒΡΑΒΕΙΟ

Τσάγαλος Παναγιώτης I 15ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

 

Σαξόφωνο

ΒΡΑΒΕΙΟ

Παπουτσής Χρυσοβαλάντης I Δημοτικό Σχολείο Λουτρών

Φραντζέσκος Γιώργος I 5ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

 

Τρομπέτα

ΒΡΑΒΕΙΟ

Σαββίδης Ορφέας I 1ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης

2η ημέρα (10/05/2023) ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ

 

 

ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ

ΒΡΑΒΕΙΟ

4ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης I Υπεύθυνη καθηγήτρια: Βαμβουκλή Μαρίζα

2ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης I Υπεύθυνη καθηγήτρια: Βαμβουκλή Μαρίζα

9ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης I Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κοτζαγκιόζη Μαρία

15ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης - 5ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης I Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κεραμέκη Νίκη

15ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης - 3ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης - Δημοτικό Σχολείο Βαρειάς I Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κεραμέκη Νίκη

ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ

5ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης I Υπεύθυνοι καθηγητές: Δεμερτζής Μιχάλης - Ιακώβου- Γαλετσέλλη Ολυμπία

Δημοτικό Σχολείο Λουτρών I Υπεύθυνη καθηγήτρια: Πρασίνου Ουρανία

Δημοτικό Σχολείο Παναγιούδας I Υπεύθυνος καθηγητής: Κρυσταλλίδης Παλαιολόγος

Μοιράσου το άρθρο!

geotee